Anasayfa Haberler Genel Haberler Yeni yerli hava savunma sistemi SUNGUR envantere girmeye hazır

Yeni yerli hava savunma sistemi SUNGUR envantere girmeye hazır

0

İsmail Demir, Mayıs 2020’de konuyla ilgili olarak ciddi yol katedildiğini ifade etmişti. Bugün ise Demir, Roketsan’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma sisteminin yeni üyesi SUNGUR’un testleri başarıyla geçtiğini duyurdu.

İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Güvenlik kuvvetlerimizin kabiliyetlerini artırmak için sürpriz bir güç! Başkanlığımız öncülüğünde, Roketsan’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma ailemizin yeni üyesi SUNGUR, başarılı atışlı testler sonrası envantere girmeye hazır!

Kademeli hava savunma sistemimizin yeni üyesi, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek.

SUNGUR hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.”

BMC Vuran TTZA Entegre Test Atışı

Roketsan’ın HİSAR, Stinger  vd. projelerden elde ettiği kazanımlarla geliştirdiği SUNGUR sistemi “Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olarak ifade edilmekte. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ABD menşei FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alması planlanan sistem Sistem, FIM-92 Stinger’a ve diğer sınıfında sistemlere göre çok daha gelişmiş özellikleri barındırmakta; SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.

Gerçekleştirilen test atışlarında SUNGUR sistemi BMC tarafından üretilen ve TSK envanterinde bulunan VURAN 4×4 TTZA üzerine entegre edildi. SUNGUR sisteminde atışa hazır 4 adet çok alçak irtifa hava savunma sistemi bulunmakta. 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Watya’daki hava savunma sistemlerini yeniden konuşlandırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’daki Watya Askeri Hava Üssü’nde bulunan MIM-23 …