Anasayfa Haberler Genel Haberler Yurt içindeki PKK’lı terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldü

Yurt içindeki PKK’lı terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldü

0

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı Nisan ayında yapılan operasyonlarla ilgili rakamları açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı 5 Mayıs Salı günü sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, “Nisanda kırsal alanda 3’ü büyük, 27’si orta çaplı toplam 8 bin 163, şehirlerde de 252 operasyon yapıldı.” dedi.

Nisan ayında gerçekleştirilen operasyonlarda 37 terörist etkisiz hale getirilirken yurt içindeki terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldüğü belirtildi. Yurt içindeki terörist sayısı 492’ye indi.

Terör örgütüne katılımın da düzenlenen operasyonlar ve alınan önlemler sayesinde düştüğünü açıklayan Çataklı, “Terörle mücadele bakımından önemli bir veri de örgüte yeni katılımın seyridir. Yılbaşından bu yana örgüte yeni katılım tarihin en düşük seviyesine inerek 13 olmuştur ve bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azalış anlamına gelmektedir.” diye konuştu.

2019-2020 döneminde gerek yurt içi gerek yurt dışında bölücü terör örgütü PKK’ya birçok operasyon gerçekleştirildi. Irak’ın Kuzeyinde ve Suriye’de bölücü terör örgütü PKK/YPG ile mücadelesini sürdüren güvenlik güçlerimiz terör örgütünün yurt içindeki yapılanmasını gün geçtikçe bitirmeye devam ediyor.

Yurt İçi ve Yurt Dışında Terör Örgütleriyle Mücadele Devam Ediyor

Geçtiğimiz hafta Irak’ın Kuzeyi Haftanindeki Kiri T. üs bölgesine terör örgütü mensuplarınca saldırı gerçekleştirilmiş, bu saldırıda 12 terörist etkisiz hale getirilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ateş destek vasıtaları, F-16 uçakları ve taarruz helikopter atışları neticesinde 12 bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Barış Pınarı Harekatı neticesinde terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen bölgelere sızma girişimleri devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 3 Mayıs 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasında Barış Pınarı Harekatı bölgesinde 12 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.

Barış Pınarı Harekatı bölgesine devamlı şekilde sızma girişiminde bulunan terör örgütü PKK/YPG ağır kayıplar veriyor.

25 Nisan 2020’de sızma faaliyeti öncesinde bölgede konuşlu keşif ve gözetleme vasıtalarımızla 20-25 kadar PKK/YPG’li teröristin saldırı hazırlığında olduğu tespit etmişti. Belirlenen hedeflere icra edilen isabetli atışlar sonucunda 13 terörist etkisiz hale getirildiği ve 7 terörist yaralandığının tespit edildiği açıklanmıştı.

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde toplamda bugüne kadar 2.700’den fazla mayın/EYP bomba imha timlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi.

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde son tespit edilen tünellerle birlikte bugüne kadar toplam 156 Kilometre uzunluğundaki 1373 tünel kullanılamaz hale getirildiği belirtildi. Ayrıca bölgede terör örgütü PKK/YPG tarafından tuzaklanan mayın ve EYP’lerin imhasına da devam ediliyor.

Kaynaklar: TRT Haber ve Habertürk

İlgili İçerikler

BTÖ PKK’ya yönelik ‘Sonbahar-Kış Operasyonu’ başladı

BTÖ PKK’ya yönelik ‘Kıran Operasyonu’ başlatıldı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK, şirketleri Türkiye için işbirliği yapmaya çağırıyor

SAHA İstanbul ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştirdiği webinar’da TÜBİTAK TEYDEB’in S…