Anasayfa Haberler Genel Haberler 13 ülkeden 10 bin personel tatbikat için Birleşik Krallık’ta

13 ülkeden 10 bin personel tatbikat için Birleşik Krallık’ta

0

Birleşik Krallık, savunma kabiliyetlerini yükseltmek için 30 Mart 2019’da başlayacak ve iki hafta sürecek olan büyük çaplı bir tatbikata ev sahipliği yapacak. Gerçekleştirilecek olan Müşterek Savaşçı Tatbikatı’nın hedefi Birleşik Krallık’a iştirak eden müttefik ülkelerin mevcut ve muhtemel tehdit senaryolarına karşı düzenlenen operasyonlar yapması.

Birleşik Krallık Savunma Sekreteri Gavin Williamson:

Birleşik Krallık Ordusu, uluslararası müttefiklerimizin birlikte çalışmayı tercih ettiği bir güç ve dünya barışı için kararlı duruş sahibi. Ülkemiz, müttefikleriyle çalışmaya ve ortak çıkarları korumaya tereddüt etmeden devam edecek.

Birleşik Krallık tarafından yönetilen tatbikat, kritik NATO uluslarının her türlü tehdide müşterek bir şekilde cevap verebilme kabiliyetini sınamak amacıyla karmaşık savaş senaryolarıyla başa çıkmalarını gerektirecek bir ortam sağlıyor. Yürüten ülke Birleşik Krallık olsa da Müşterek Savaşçı tatbikatı NATO’nun eğitim hedefleriyle eşgüdümlü ve NATO’nun takviminde yer alıyor.

10 bin 300 personel ile icra edilecek

Tatbikat İskoçya’nın en büyük askeri üssü olan Clyde Donanma Üssü’nün Deniz Operasyonları Merkezi’nden komuta ve kontrol edilecek. Hava birimleri; hava saldırısı, hava savunması ve ISR (istihbarat, gözetleme ve keşif) senaryoları için kara ve deniz unsurlarıyla eşgüdümlü çalışacak. Unsurlar sekiz konuştan havalanacak.

Müşterek Savaşçı Tatbikatı 2018

Kara unsurları, Cumbria’da konuşlu Spadeadam Elektronik Harp Merkezi desteğiyle Cape Wrath donanma bombardımanı ve Tain hava bombardımanı sahasında yakın hava desteği üzerine odaklanacak. Kraliyet Deniz Piyadeleri Wales-Castlemartin’e çıkarma harekatı düzenleyecek.  Tatbikatta Belçika, Kanada, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, İtalya, Latviya, Litvanya, Hollanda, Norveç, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD yer alacak. Bahsi geçen ülkeler denizde 6500, karada 3000 ve havada 800 olmak üzere toplam 10 bin 300 personel ile tatbikatı gerçekleştirecek.

Komuta kontrol merkezinde iki gün sürecek brifingden sonra unsurlar iki karşıt görev gücü olmak üzere tertiplenecek. İskoçya’nın batısında hava ve deniz unsurları ağırlığıyla başlayacak olan tatbikat, ilerleyen zamanında Wales’in güneybatı kıyılarında amfibik senaryo ile devam edecek.

NATO Doğu Avrupa’da artan Rus baskısına karşı Avrupa’daki tatbikatlarını ve etkinliğini arttırdı. Son olarak ABD’nin B-52H Stratofortress uzun menzilli bombardıman uçakları tatbikat için Kraliyet Hava Kuvvetleri Fairford hava üssüne intikal ettiler.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Terör örgütü YPG/PKK’nın işbirlikçisi ANTIFA, ABD’de şiddeti artırıyor

Dünyada birçok ülkede faaliyet gösteren sol görüşlü bir örgüt olan ANTIFA, günümüzde ABD&#…