Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri B-52’lere yeni nükleer başlıklı seyir füzesi

B-52’lere yeni nükleer başlıklı seyir füzesi

0

ABD Savunma Bakanlığı’na göre Boeing, ABD Hava Kuvvetleri’nin B-52H Stratofortress bombardıman uçağında kullanılan AGM-86 nükleer seyir füzesinin yerini alacak, havadan satha seyir füzesi sisteminin entegrasyonu için potansiyel bir sözleşme aldı.

ABD Hava Kuvvetleri Nükleer Silahlar Merkezi’nden Çarşamba günü ilan edilen sözleşmenin değeri 250 milyon dolar. Savunma Bakanlığı bu sözleşmenin Uzun Menzilli Stand-Off Seyir Füzesi’ni (LRSO- Long Range Stand-Off Cruise Missile) B-52H bombardıman platformuna tam olarak entegre etmek için gerekli uçak ve füze arabası ekipmanı geliştirme ve modifikasyon, mühendislik, test, yazılım geliştirme, eğitim, tesis ve destek sağladığını bildirdi. Oklahoma’daki çalışmaların Aralık 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor.

LRSO

Senato savunma ve istihbarat milletvekili Senan Dianne Feinstein, erken dönemde LRSO’nun modern bir nükleer silah sistemi olduğunu söyledi.

B-52’ler eğitim için Avrupa’da

ABD Hava Kuvvetleri, B-52 Stratofortress uzun menzilli bombardıman uçaklarının Avrupa’ya gönderildiğini bildirdi.

ABD Hava Kuvvetleri, B-52 Stratofortress bombardıman uçağını Avrupa’daki stratejik görevler için İngiltere’ye gönderdi. Avrupa-Afrika Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 2. Bomba Filosu’nun (USAFE) yaptığı açıklamaya göre bir bombardıman görev kuvveti Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Fairfor Hava Üssü’ne ulaştı. Military.com’a demeç veren bir kaynak uzun menzilli bombardıman uçaklarından altısının hafta sonuna kadar gelmesi beklendiğini belirtti. Kaynak, “Komutanlığın 2003 yılında Fairford’daki Irak Özgürlüğü Operasyonu’ndaki krize kadar 20 bombardıman uçağı bulunduğundan, Avrupa’nın en büyük bombardıman platformunun Avrupa’ya yayıldığını” belirtti.

Komuta, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Atlantik Çözümü Operasyonunun bir parçası olarak yılda en az bir kez bombardıman rotasyonu yaptı.

ABD’nin en popüler bombardıman uçağı: B-52

İlgini Çelebilir!

Japonya ve ABD savaş uçağı teknolojisi müzakerelerini derinleştiriyor

Jane’e göre Japon Savunma Bakanlığı ve ABD hükumeti, Japonya’nın Mitsubishi F-2 avcı…