Anasayfa Haberler ABD Donanmasına 100’üncü P-8A Poseidon teslimatı gerçekleştirildi

ABD Donanmasına 100’üncü P-8A Poseidon teslimatı gerçekleştirildi

0

ABD’li havacılık devi Boeing, 100’üncü P-8A deniz devriye uçağının ABD Donanmasına teslim edilmesi ile bir kilometre taşının aşıldığını açıkladı.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, “100’e kadar olan bu geri sayımda, ABD Deniz Kuvvetleri’nin dünya çapında denizleri korumak için kullandığı bu ileri teknolojinin önünü açmaya yardımcı olan test uçaklarından bazılarını içeriyor.” ifadeleri yer aldı.

Boeing Başkan yardımcısı ve P-8A Program Müdürü Stu Voboril, “Donanmanın çalışanlarımıza ve P-8 platformuna olan inancı ve güveni ile onur duyuyoruz. Odak noktamız, dünyanın en iyi deniz devriye uçağı platformunu teslim etmekti.” dedi.

P-8A Poesidon

P-8, uzun menzilli, çok maksatlı, denizcilik operasyonları yapabilen bir deniz devriye uçağıdır. Boeing’in ticari yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan P-8, üstün performans ve güvenirlik ile savaş alanında en yüksek mertebede birlikte çalışabilirlik sağlayan bir görev sistemini bir araya getiriyor.

P-8; deniz silahları, modern bir açık görev sistemi mimarisi ve satın alınabilirlik için ticari-benzeri desteklerle birlikte militarize edildi. Uçak, bir bomba bölmesi ve silah istasyonları için desteklerle donatıldı (her kanatta iki adet silah istasyonu bulunuyor).

P-8, 129 adet SONOBOY (Dalmış denizaltıları keşif için kullanılan ve harekete geçirildiğinde telsiz vasıtası ile bilgi yayan sonar cihazı) taşıyabiliyor. Ayrıca uçakta  uçuş sırasında yakıt ikmali yapılabilmesi için gerekli altyapı da bulunuyor.

Bugüne kadar 180.000’den fazla uçuş saatiyle P-8 varyantları olan P-8I ve P-8A Poseidon, su üstü ve denizaltı tehditlerine karşı dünya çapında devriyeler yapmıştır. Ayrıca istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri ile insani arama ve kurtarma misyonlarında da kullanılmıştır.

Poseidon, ABD Donanması’nın VP-16 Devriye Filosu ile Okinawa’daki Kadena Hava Üssünde 2013 yılında ilk kez hizmete girdi.

İlgili İçerikler

Ansiklopedi

Sonobuoy

Haberler

ABD, İngiltere ve Japonya ortak denizaltı savunma harbi tatbikatına başladı

Güney Kore’nin Poseidon’a torpido talebi onaylandı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…