Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD Hava Kuvvetleri ilk LRASM füzesini teslim aldı

ABD Hava Kuvvetleri ilk LRASM füzesini teslim aldı

0

Lockheed Martin, ABD Hava Kuvvetleri’ne ilk LRASM füzesini teslim etti

Lockheed Martin şirketi 18 Aralık’ta Amerikan Hava Kuvvetlerinin (USAF) ACM-158C uzun menzilli gemisavar füzelerinden (Long Range Anti-Ship Missile/LRASM) aldığını duyurdu.

ACM-158C uzun menzilli gemisavar füzesinin (LRASM) ilk testini ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir B-1B Lancer bombardıman uçağı gerçekleştirdi.

Sayısı belirtilmeyen ilk satışın  erken operasyonel kabiliyeti (EOC) karşılayacağına mutabık olundu. Lockheed Martin Jane’e, EOC’deki teslimatın ilk operasyonel kabiliyette (IOC) yapılacak teslimatla aynı oranla olduğunu söyledi. Bu olayı yakından takip eden Amerikan Deniz Kuvvetleri de herhangi bir yorumda bulunmadı.

Amerikan Deniz Kuvvetleri, LRASM’ları F/A-18E/F’lerine entegre ederken (Super Hornet’ler silah istasyonlarında 8 adet LRASM taşıyabilir) Amerikan Hava Kuvvetleri (USAF) de gemisavar füzeleri Rockwell B-1B ile taşıyacak. Amerikan Deniz Kuvvetleri 2019 yılında ilk uzun menzilli gemisavar füzelerini almaya başlayacak.

LRASM 450 kg yüksek parça tesirli savaş başlığı ile donatılmıştır. Bu füzede hassas yönlendirme ve hedef bulma sensörü kullanılmıştır. Tüm hava koşullarında, gündüz veya gece kullanılabilmektedir. Füzede gelişmiş bir sensör paketi, veri bağlantısı ve karıştırmaya dayanıklı gelişmiş Global Konumlandırma Sistemi (GPS) kullanılmaktadır. Rehberlik sistemleri ve radarlar BAE Systems tarafından sağlanmıştır. LRASM, denizdeki çok sayıda hedef gemisini yok edebilir. Üretici firma füzenin menzilinin 370 km’den daha fazla olduğunu belirtirken, bazı kaynaklar, esin alınarak yapıldığı AGM-158B JASSM-ER’nin 930 km menzile sahip olduğunu göz önünde bulundurarak LRASM’in 560 km menzile sahip olabileceğini düşünüyor.

Bu uzun menzilli gemisavar füzesi ses hızının altında ve gizli olarak denizaltıların ihtiyaçlarını karşılamak için dizayn edilmiştir. 1000 lb’lik delip geçme, şiddetli patlama yapan savaş başlıkları ve çoklu sensörleri olan, silah veri tabanı olan, parazitlenmeyi engellemek için geliştirilmiş, birçok hedef arasından vurulacak hedef gemiyi bulabilen bir sistem.

AGM-158A ve AGM-158B yerine geliştirilmiş bu uzun menzilli gemisavar füzesi Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından AGM-84’lerin de yerine kullanılacak. Bununla birlikte, Lockheed Martin şirketine AGM-158C LRASM’nin İnsansız Hava Araçlarına entegrasyonunu incelemek için bir sözleşme verildi. Ayrıca, LRASM’ nin denizaltıdan başlatılan bir varyantının gelecekte üretilebileceğine inanılıyor.

LRASM Füzesi’nin Özellikleri

Menşe Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Füze Uzunluğu 4.3 Metre
Füze Genişliği 0.55 Metre
Kanal Açıklığı 2.4 Metre
Füze Ağırlığı 1.100 kg
Füze Ağırlığı (güçlendirici ile) 2.000 kg
Savaş Başlığı 450 kg
Savaş Başlığı Tipi HE-FRAG
Menzil 370 km

 

İlgini Çelebilir!

Kraliyet Donanması’nın F-35B’leri ilk kez HMS Queen Elizabeth’e konuşlandı

Kraliyet Donanması’nda görev yapan pilotlar Wing Cdr. Adam Curd ve Lt. Cdr. Matt Foo…