Anasayfa Özgün Yazılar Namlu, Silahta Her Şey Demek | MPT-76/BORA-12

Namlu, Silahta Her Şey Demek | MPT-76/BORA-12

0

Öncelikle yazıma Sayın Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakçıoğlu beyefendiye bizleri DefenceTurk ekibi olarak fabrikada misafir ettiği için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Fabrikamızda büyük özveri ile üretilen milli piyade silahlarımız MPT-76 ve MPT-55’i en ince ayrıntısına kadar yakından inceleme imkanı ve silahlarımız ile atış imkanı bulduk.

Bu yazıda biraz namlu teknolojisinden bahsetmek istiyorum. Dünyada keskin nişancı tüfeği namlusu üretim işi oldukça zahmetlidir. Burada karşımıza 2 adet ana teknik ortaya çıkar. Birisi keserek yiv set açma tekniğidir. Diğeri ise soğuk dövme tekniği ile üretilen namlulardır. Kreiger, Bartlein gibi ürettiği namluların isabetleri ile ün salmış bazı firmalar tekli kesim dediğimiz, her seferinde namlu iç yüzeyine 2-2.5 mikronluk kesikler açarak yiv kanallarını oluştururlar. Soğuk dövme namlularda ise kalın ve son halinden daha geniş bir iç çapa sahip ortası delinmiş olan yarı mamül çelik, namlu dövme makinesine sokularak, yivsetin ters yüzüne sahip bir malafa üzerine oturtulur, işlem bitiminde malafa döndürülerek sökülür ve namlu, profil ve iç yüzey kaplamaları gibi işlemlere hazırdır.

Soğuk dövme namlular yüzde 30 ile 50 arasında daha fazla atış ömrüne sahip olmasına rağmen kaliteli şekilde üretmesi oldukça zordur. Kaldı ki bunu nişancı tüfeklerine uygun şekilde, yabancıların match tip dediği keskin nişancı tüfeğine uygun şekilde üretmek ise çok ayrı bir maharet gerektirmektedir. Dünyada soğuk dövme keskin nişancı namluları sadece Avrupa’da üretilmekteydi. Hanael, Heckler&Koch, Tikka, Sako gibi firmalar bu namluları ile öne çıkıyordu.

BORA-12 ile vurulmuş hedef

Ta ki BORA-12 (JNG-90) keskin nişancı tüfeği ortaya çıkana kadar. Namlu kalitesi ile göz dolduran tüfeğimiz 170 grain Lapua Scenar mühimmat ile 100 metre mesafede 0.34-0.3 moa gibi (1 cm) grupmanlar çıkartarak, Avrupalı rakipleri kadar kaliteli ve iyi olmasına karşın çok daha makul fiyatlı olarak ortaya çıktı. BORA-12 Jandarma Genel Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yerini aldı. Fakat iş burada bitmedi.

Peki keskin nişancı tüfeği kalitesinde namluya sahip bir piyade tüfeği desek! (?)

Doğru bildiniz, etkili menzili 600 metre olmasına karşın, farklı personellerimizin keskin nişancı dürbünü kullanarak 900-1000 metre gibi mesafelere atış yaptığı MPT-76’dan bahsediyorum. Namlunun montaja hazır halini incelediğimizde karşımıza içi ayna gibi olan bir ürün çıktı. Buna içinde çok ince toleranslar ile parlatma yapılan keskin nişancı tüfeği namlularında rastlayabilirsiniz. Fabrikadan çıkan tüm MPT-76’larımız bu namlu kalitesine sahip ve personelimizin sınırlarını zorlamasını bekliyor. Atım ömürleri ise 15 bin atım civarında. Bu kesilerek yiv açma tekniği ile üretilen namluların neredeyse 2 katı demek oluyor. MKE Silah Fabrikasının bu kaliteyi yakalamasında bazı etmenler var. Öncelikle namlular dövme işlemi öncesi özenle hazırlanmakta. Dövme işlemi sonrasında ise iç kaplamaları sayesinde bu yüksek kaliteye ulaşıyorlar.

 

Can YAZICI – MPT-76 atışında
MPT-76 ile 100 m’den yapılan atış sonrası alınan sonuç

Fabrikadaki testimiz sırasında ise ömrünü tamamlayarak 20 bin atıma ulaşmış MPT-76 ile 147 grain M80 7,62x51mm fişek ile 3,5 moa gibi akılalmaz bir isabet çıkardığımızı belirtmeden geçemeyeceğim. Avrupalı rakiplerinin namlu yarı ömrü olan 5000 atıştan sonra 4 moa standartı olan dağılıma çıktığını göz önüne alırsak, yapılan işin kalitesi daha çok göz önüne gelecektir.

Namlu bir piyade silahındaki en önemli parçadır ve MPT-76 kendi sınıfında açık ara en iyi namluya sahip.

Can YAZICI

İlginizi Çekebilir:

Can Yazıcı’dan MPT-76 Genel İncelemesi

Yazarın önceki yazıları:

Mühimmatlar ve Otomatik Silah Uyumu

GPNVG-18 gece görüş gözlüğü nasıl ortaya çıktı?

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE’nin Altyapı ve Yetenekleri

Ülkemizin en önemli askeri araştırma ve geliştirme kurumlarından biri olan TÜBİTAK SAGE (S…