Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Senatosu’ndan F-35’lerle ilgili Türkiye tasarısı

ABD Senatosu’ndan F-35’lerle ilgili Türkiye tasarısı

0

ABD Senatosu’na, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısı sunuldu.

“NATO’nun Hava Sahasını Koruma Yasası” başlıklı tasarı Senato’ya, Oklahoma Senatörü Cumhuriyetçi James Lankford, New Hampshire Senatörü Demokrat  Jeanne Shaheen, Kuzey Karolina Senatörü Cumhuriyetçi Thom Tillis ve Maryland  Senatörü Demokrat Chris VanHollen tarafından sunuldu. Tasarı, S-400 hava savunma sistemlerini teslim almayacağı Amerikan hükumetince onaylanana kadar Türkiye’ye herhangi bir F-35 uçağının verilmemesini içeriyor.

F-35 bakımı için gerekli herhangi bir fikri mülkiyet ve verinin  verilmemesinin talep edildiği tasarıyla, bu uçaklarla ilgili Türkiye’de herhangi  bir depolama tesisinin kurulmaması da isteniyor.

Tasarıda, “Başkan, Kongre’ye Türk Hükumetinin S-400 hava savunma  sistemlerinin teslimatını kabul etmeyi planlamadığını veya bu yönde bir niyeti  olmadığını yazılı bir şekilde tasdik ederse, ilgili sınırlamalara bir muafiyet  uygulayabilir.” denildi. “Transfer” ifadesiyle uçakların ABD’den Türkiye’ye nakledilmesinin  kastedildiği belirtilen tasarıdaki, “Söz konusu sınırlama ABD Ordusu tarafından kullanılan (Türk) F-35 uçakları için geçerli değildir.” ifadeleri dikkati çekti.

Tasarıda, Türkiye’nin S-400 sistemlerini teslim almasının Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiğine işaret  edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Böyle bir alım NATO ittifakının birliğini tehlikeye atar. ABD Silahlı  Kuvvetlerinin katıldığı koalisyon operasyonları dahil, ABD Silahlı Kuvvetlerinin  operasyonlarını kötü etkiler. Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliğini  önemli ölçüde etkiler. ABDnin savunma sistemleri ve operasyonel kabiliyetlerinin  tehlikeye atma riskini önemli ölçüde artırır.”

Türkiye, iki F-35 uçağının mülkiyetini geçen haziran ayında teslim  almıştı. Halihazırda ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde konuşlu  uçakların Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanıyor. Türkiye’nin iki F-35 uçağının daha mülkiyetini gelecek haftalarda  alması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

İlgini Çelebilir!

“Türk Askerinin Pençesi” Barış Pınarı Harekatı | 7. Gün

Türkiye’nin sınırındaki terör koridoruna karşı kendini savunmak için başlattığı Barış Pına…