Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’nin GKRY’ye yönelik açıklaması sonrası KKTC Dışişleri’nden açıklama geldi

ABD’nin GKRY’ye yönelik açıklaması sonrası KKTC Dışişleri’nden açıklama geldi

0

ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ilişkin açıklama sonrası KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi açıklama geldi. 

8 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve fon desteği sağlanacağına yönelik açıklamada bulunmuştu.

Pompeo, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre ödeneklerine ve bildirimlerine bağlı olarak, artan ikili güvenlik ilişkileri kapsamında uluslararası askeri eğitim vermeyi ve fon sağlamayı planlıyor. Bu adım, Doğu Akdeniz’de istikrarı sağlama adına önemli bölgesel ortaklarla ilişkileri geliştirme çabalarımızın bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Rum Tarafına Askeri Eğitim Desteği Sağlamak Gerginliği Artırır”

“Uluslararası da dahil her platformda, tüm politikasını ve söylemini Türk düşmanlığı üzerine kuran, bu politika ve söylemi kendine ilke edinerek bu zeminde her yıl artan şekilde silahlanan GKRY’ye ABD’nin askeri alanda eğitim ve talim hizmeti sağlaması tarafımızca hayretle karşılanmaktadır.

Kıbrıslı Türklerin haklarını gasp ederek adanın sahibi edasıyla Doğu Akdeniz’de sürekli gerginlik yaratan, erişebildiği ülkeleri bu emellerine alet eden Kıbrıs Rum liderliğinin bölgesel barış ve istikrara katkı koymasını beklemek büyük bir hatadır.

Bilinmelidir ki, düşmanca tavırlarını eğitim sisteminden dahi çıkartmayı reddeden bu zihniyete “askeri eğitim ve talim desteği” vermek, adadaki uzlaşı ihtimalini çok gerilere itmekle ve bölgedeki güven ve istikrarı tehlikeye atmakla eşdeğerdir.”

“ABD Bu Kararıyla Çözüm Çabalarından Desteğini Çekme Mesajı Vermektedir”

“Hatırlanacağı üzere, ABD 1987 yılında Kıbrıs’a, adadaki çözüm çabalarını sekteye uğratmamak için, silah ambargosu uygulama kararı almış, ancak 2019 yılında bu kararını geri çekmişti. Kıbrıs Türk tarafı olarak o dönemde de vahim bir hata olarak nitelendirdiğimiz ABD’nin, bu adımını, talim ve eğitim desteği verilmesini yürürlüğe koyacağını açıklayarak ileriye götürmesi bir talihsizliktir. Kıbrıs Türk tarafı, ABD’nin bu açıklamasını, söz konusu ülkenin Kıbrıs adasına ilişkin çözüm vizyon ve çabalarından desteğini çekmesi olarak değerlendirmektedir. Kıbrıs’taki iki eşit taraftan birine böylesine bir destek sağlamak, GKRY liderliğini sergilemiş olduğu düşmanca tavırlarını artırması yönünde daha da cesaretlendirecektir. Bunun Kıbrıs adasına veya bölgeye olumlu herhangi bir katkısı olamaz. Aksine, güvenlik ve istikrar açısından olumsuz etki yaratacağı aşikardır.”

“Güven ve İstikrara Katkının Yolu İşbirliğinden Geçer”

“Kıbrıs adasının ve bölgenin ihtiyacı olan ne GKRY’nin daha da silahlandırılması ne de gerginlik yaratan Rum liderliğinin desteklenmesidir. ABD, adada ve bölgedeki güven ve istikrara katkıda bulunmak istiyorsa, Rum tarafını, Kıbrıs Türk tarafının barışçıl bir yaklaşımla iki tarafı ilgilendiren hemen her alanda yaptığı işbirliği çağrılarına olumlu yaklaşmasını teşvik etmelidir.”

İlgili Olarak

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve fon desteği sağlayacak

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…