Anasayfa Haberler Genel Haberler ASELSAN’dan yerli ve millî Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Geçiş Kontrol Sistemleri

ASELSAN’dan yerli ve millî Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Geçiş Kontrol Sistemleri

0

ASELSAN, tesis güvenliği çözümlerini bütünleşik bir yapıda sunabilmek için artık Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Geçiş Kontrol Sistemleri (BKDGKS) de üretecek.

ASELSAN, savunma sanayiinde sağladığı öncü ve özgün katkıların yanında saha, kent ve kritik tesis güvenliği alanlarında da yerli çözümler sunan mevcut ürün ailelerine bir yenisini daha ekledi. Ürettiği IP kameralar, kayıt altyapıları, plaka tanıma sistemleri, video analiz cihazları ve ihlal tespit sistemleriyle sektörde öncülük eden ASELSAN, tesis güvenliği çözümlerini bütünleşik bir yapıda sunabilmek için artık Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Geçiş Kontrol Sistemleri (BKDGKS) de üretecek. Bu kapsamda, yerli ve milli teknoloji yaratma hedefi olan girişimci şirketleri destekleyerek güçlü bir ekosistem oluşturma amacındaki ASELSAN ile güvenlik ve bilişim sektörünün yenilikçi firmalarından BKDGKS üreticisi ONES Bilişim Teknolojileri A.Ş. arasında ürün ortaklığı anlaşması imzalandı.

ONES ile imzalanan anlaşma kapsamında, firmanın BKDGKS ürünleri ASELSAN mühendislik ve kalite süreçlerinden geçirilecek ve yüz tanıma, avuç içi, parmak izi gibi biyometrik teknolojiler ile yerel ve bulut tabanlı geçiş kontrol sistemleri cihazları üretilerek, yeni güvenlik çözümleri oluşturulacak. Ayrıca, BKDGKS cihazlarının geliştirilmesi ve bu alanda teknik yetkinlik aktarılması hususlarında iş birliğini sağlamak üzere ASELSAN ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile bir mutabakat muhtırası imzalandı.

Yapılan iş birliği ile TÜBİTAK’ın hem yazılımını hem de güvenlik donanımını ürettiği Kimlik Erişim Cihazı (KEC) konusunda atılım yapılması ve üretilecek yeni nesil KEC ile ülke çapında bütünleşik güvenlik uygulamalarına öncülük edilmesi planlanıyor. Böylelikle yeni nesil akıllı T.C. kimlik kartlarının daha kapsamlı bir şekilde kullanılabilmesi, elektronik ortamda daha hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yapılması ve “Güvenli Türkiye” vizyonuna bir adım daha yaklaşılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, biyometrik veri doğrulaması ve geçiş kontrolü uygulamalarının yaygınlaştırılarak Türkiye genelinde kullanılması planlanmakta olup, üretilen yerli cihazlar ve kurulan altyapı sayesinde biyometrik veriye çok hızlı bir şekilde ulaşılabilecek. Başta İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gibi kimlik kullanımının yaygın olduğu kurumların ihtiyaçlarına yönelik çözümler yerli ve milli teknolojiyle karşılanır hale gelecek.

İlginizi Çekebilir:

ASELSAN’ın Siber Güvenlik Operasyon Merkezi faaliyete başladı

 

 

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

STM, Yerli Elektronik İzleme Sistemi’ni Adalet Bakanlığına sundu

STM ana yükleniciliğinde geliştirilen Yerli Elektronik İzleme Sistemi (E-Kelepçe) kapsamın…