Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Mısır Ordusu Libya sınırındaki hava üssüne yeni savaş uçakları konuşlandırdı

Mısır Ordusu Libya sınırındaki hava üssüne yeni savaş uçakları konuşlandırdı

0

Mısır Ordusuna ait Uthman Askeri Hava Üssünün onarım faaliyetleri tamamlandıktan sonra yeni savaş uçakları konuşlandırıldı.

20 Temmuz 2020 tarihinde Mısır Parlamentosu Libya’ya yönelik tezkereyi onaylayarak Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi’ye Libya’ya asker gönderme yetkisi vermişti. Tezkere onaylanmadan uzun bir süre önce Libya sınır hattındaki üslerinin onarımını sürdüren Mısır, Libya sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Uthman Askeri Hava Üssü’nün onarımını tamamladı. Onarım faaliyetleri tamamlanan hava üssüne ise 18 adet savaş uçağı konuşlandırıldığı ifade edilmektedir.

Libya sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Uthman Askeri Hava Üssü uzun bir süredir onarılıyordu. Özellikle hangarların ve taksi yollarının onarıldığı hava üssüne günümüzde birçok savaş uçağı ve insansız hava aracı konuşlandırılmış durumda. 

Uthman Askeri Hava Üssü’nde bulunan Mısır Ordusuna ait savaş uçakları

Yukarıda paylaşılan görseli incelediğimizde Mısır Hava Kuvvetleri’ne ait en az 4 (?) adet “Dassault Rafale” tipi savaş uçağı görünüyor. Ayrıca 3 adet MİG-29 tipi savaş uçağı görünmekte. Ayrıca hava üssünde Birleşik Arap Emirliklerine ait Wing Loong II S/İHA’ların da bulunduğu bilgisi mevcut fakat günümüzde bu S/İHA’ların akıbeti bilinmiyor. 

Yine Haziran 2020’nin başlarında Mısır Ordusuna bağlı çok sayıda tankın Libya sınırına sevk edildiğine ilişkin videolar Twitter’da paylaşılmıştı.

Bir süredir Libya sınır hattındaki üslerine yoğun askeri sevkiyatlarını sürdüren Mısır Ordusu, Sina Yarımadası’nda terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelesini sürdürüyor ancak DEAŞ her geçen gün Mısır Ordusu’nun disiplinsiz konuşlanmalarından yararlanarak ATGM, el yapımı patlayıcı, baskın gibi çeşitli saldırı yöntemleriyle bölgedeki Mısır Ordusu için oldukça büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. 

Uthman Askeri Hava Üssü | Mısır

İlgili Olarak

Mısır Parlamentosu Libya tezkeresini onayladı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Ukrayna Ordusuna ait AN-26 askeri nakliye uçağı düştü

Ukrayna Hava Kuvvetleri bağlısı An-26 tipi askeri nakliye uçağı düştü Ukrayna Acil Durum B…