Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Endonezyalı PT Pindad, Maung 4×4 hafif taktik aracını tanıttı

Endonezyalı PT Pindad, Maung 4×4 hafif taktik aracını tanıttı

0

PT Pindad (Persero) taktik araç segmentindeki (Rantis) son ürününün resmi tanıtımını yaptı.

Endonezya’da yerleşik PT Pindad’ın Başkanı Abraham Moses, taktik araç sınıfındaki bu yeni ürüne Maung adını verdiklerini ve bu aracın konseptinde bazı farklılıklara gidildiğini, bu farklılıklarla birlikte konseptin taktik sınıfta hem otoyolda hem de arazi şartlarında görev yapabilecek hafif bir aracı hedeflediğini belirtti.

PT Pindad CEO’su Abraham Moses, Maung’un fikri gelişiminin 3 yıl önce tamamlandığını ve bunun ardından uzun bir imalat dizayn sürecine girildiğini, şasi, gövde ve tüm kısımların ölçüleri ile diğer tüm teknik hesaplamaların tamamının Pindad tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Abraham Moses, “Bu süreç için özellikle şasi kısmına yönelik olarak 2 yıldan uzun bir süre test ve denemelere ayrıldı. dedi.

Moses sözlerinin devamında araçta kullanılan motor ve transmisyon sisteminin Pindad üretimi olmadığını, motor olarak 149 hp güç 400 Nm tork üreten Toyota Hilux 2.494 cc, 16 Valf DOHC motorunun tercih edildiğini, transmisyon sistemi olarak da altı vitesli manuel şanzıman kullanıldığını ifade etti.

FNSS-PT Pindad Ortaklığı

FNSS-PT Pindad tarafından Ortak Geliştirilen KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Aracın arkasına yerleştirilmiş güç grubu ise, gelişmiş elektronik kontrollü sistemler ile seferi manevralar sırasında araca hareket özgürlüğü sağlayan çift pinli raylı süspansiyon sistemi ile birleştirilmiştir.

Araca yeterli güç sağlayan yeni nesil motoru, otomatik elektronik kontrollü şanzıman sistemiyle birlikte ve ayarlanabilir koruma sistemine bağlı olarak asgari 20 bg/ton düzeyinde güç-ağırlık oranı sağlar.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip ve en son teknolojilerle donatılmış modern bir platformdur. Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’den Tayland Kraliyet Ordusuna VT4 tank ve VN1 zırhlı araç teslimatı

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, sipariş ettiği VN1 Faz2 TTZA’ları ve VT4 AMT…