Anasayfa Haberler Genel Haberler Azerbaycan Ordusu Füzuli’yi Ermenistan işgalinden kurtardı

Azerbaycan Ordusu Füzuli’yi Ermenistan işgalinden kurtardı

0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Füzuli rayonunun Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin 17 Ekim itibariyle Dağlık Karabağ’da, Ermenistan işgalden kurtardığı yerleşim yeri sayısı 60+ yükseldi. Ermenistan Ordusunun hukuksuz işgal girişimlerinin bir devamı olarak nitelendirilen son saldırılar üzerine yaşanan çatışmalar devam ediyor. Saldırının gerçekleştiği ilk andan beri güçlü bir mukavemet gösteren Azerbaycan Ordusu ilerleyişini sürdürüyor. Uzun yıllardır Ermenistan işgali altında bulunan birçok bölge Azerbaycan kuvvetlerince özgürleştiriliyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapılan paylaşımda, “Rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Füzuli rayonunun Qoçəhmədli, Çimən, Cuvarlı, Pirəhmədli, Musabəyli, İşıqlı, Dədəli kəndləri və Füzuli şəhəri işğaldan azad edilib. Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Qarabağ Azərbaycandır!” ifadelerine yer verildi. Azerbaycan Ordusu işgal altındaki Dağlık Karabağ’da ilerlemeye devam ederken köylerin yanı sıra stratejik tepeleri de kontrol altına almaya devam ediyor. Hadrut, Hocavend ve Fuzuli eksenlerinde çok sayıda stratejik bölge ve tepe kontrol altına alındı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 16 Ekim 2020 günü yapılan paylaşımda, “Cəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Xocavənd rayonunun Xırmancıq, Ağbulaq, Axullu kəndləri işğaldan azad edilib. Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Qarabağ Azərbaycandır!” ifadelerine yer verilmişti.

Resim

Ermenistan, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini balistik füzelerle vurdu.

Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine karşı Ermenistan SCUD-B & Tochka-U balistik füzesini de kullanmaya devam ediyor

Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan toprakları Dağlık Karabağ’da konuşlu balistik füzeleri ile Azerbaycan’ın büyük şehirlerini hedef almaya devam ediyor. Ermenistan tarafından hedef alınan bölgelerde herhangi bir askeri tesis/alt yapı bulunmazken doğrudan sivil halk hedef alındı. 11 Ekim 2020 günü gece saatlerinde gerçekleştirilen balistik füze saldırıları ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün yanı sıra en büyük ikinci şehir Gence de hedef alındı. En son olarak 17 ekim gece yarısı Gence şehri SCUD balistik füze ile hedef alındı.

10 Ekim 2020’de, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından, Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’dan Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine doğru ateşlenen SCUD-B SRBM hava savunma sistemlerinin önlendiği aktarılmıştı. Dağlık Karabağ’da konuşlu bulunan Ermenistan unsurların 8 Ekim günü yine SCUD-B kısa menzilli balistik füze (SRBM) ile Azerbaycan sivil yerleşim alanlarını hedef almaya çalışmıştı. Bahse konu saldırının önlendiği yine 9 Ekim 2020 günü Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından duyurulmuştu.

11 Ekim 2020 günü Ermenistan tarafından gerçekleştirilen balistik füze saldırısında yine SCUD-B ve Tochka-U balistik füzelerinin kullanıldığı ifade edilmektedir.  Gence de Hedef alınan binalarda ağır yıkım olduğu gözlemlenirken şehit ve yaralıların olduğu da ifade edilmektedir.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri envanterindeki SCUD-B SRBM

İlgili Olarak

İlham Aliyev: 200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 3 adet X-55 taktik İHA’yı düşürdü

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’a ait OSA ve S-300 HSS’leri kamikaze İHA’larla vurdu

Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ’da konuşlu Ermenistan hava savunma sistemlerini hed…