Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri BAE Systems, ABD Donanması ile yeni bir Archerfish satış sözleşmesi imzaladı

BAE Systems, ABD Donanması ile yeni bir Archerfish satış sözleşmesi imzaladı

0
ABD Donanması

BAE Systems, ABD Donanması ile Archerfish mayın temizleyici satış sözleşmesini yeniledi.

BAE Systems, ABD Donanması için Archerfish mayın temizleyicinin üretimi ve teslimi için 87 milyon sterlin değerinde bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme, 2003’ten beri art arda BAE Systems’e verilen dördüncü Archerfish sözleşmesi ve şirketin önümüzdeki yedi yıl içinde ABD Donanmasına yapacağı teslimatları kapsıyor. Sözleşme ayrıca, İngiltere, Portsmouth merkezli Archerfish proje ekibi tarafından sağlanacak fiber optik makara donanımı, destek ekipmanı, onarımlar ve program yönetimi ve desteğinin tedarikini de içeriyor.

BAE Systems Denizcilik Hizmetleri birimi Ürün ve Eğitim Hizmetleri Direktörü Dr. Brooke Hoskins yenilenen sözleşme ile ilgili, “Bu sözleşme, BAE Systems tarafından mayın tarama operasyonları konusunda neredeyse yirmi yıldır desteklenen ABD Donanması ile olan güçlü ortaklığımıza dayanıyor. Archerfish yalnızca denizcileri daha güvenli tutmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda mayın temizleme görevlerinin sayısını ve maliyetini de azaltıyor. Üstün yeteneği ve ABD Donanmasına sunduğu üstün hizmet, Archerfish’i dünyadaki diğer büyük deniz kuvvetleri için oldukça çekici bir ürün haline getiriyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Donanması Archerfish
BAE Systems tarafından üretilen Archerfish, su altı mayınlarının temizlenmesinde maliyet ve riskleri azami düzeye indiriyor.
Archerfish Sistemi

Archerfish, bir gemiden, helikopterden veya insansız su üstü/altı aracından (UUV) fırlatılıp çalıştırılabilen uzaktan komutalı bir su altı mayın temizleyici sistem. Fiber optik veri bağlantısı, yerleşik sensörlerinden düşük ışıkta gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü video ve ilgili hedeflerin yüksek frekanslı sonar görüntülerini aktarma kabiliyetine sahip. Tasarım, hedeflerin belirlenmesi ve etkisiz hale getirilmesi için gereken süreyi azaltıyor. Böylece temizleme görevleri daha hızlı tamamlanabiliyor. Sistem ayrıca, dalgıçları suya sokma ihtiyacını ortadan kaldırarak personeli koruyor.

Archerfish, ABD Donanması’nın LCS sınıfı savaş gemilerinde konuşlandırılan MH-60S helikopter filoları (AN / ASQ-235) tarafından, kuvvetin havadan mayın temizleme kabiliyetinin bir parçası olarak kullanılıyor.

BAE Systems, Archerfish’i tamamen öz yatırımı ile geliştirmiş durumda. Kendi başına çalıştırılabilen veya daha üst düzey bir kontrol sistemine entegre edilebilen esnek, açık mimarili bir komuta kontrol sistemi kullanıyor. Kablosuz iletişim özelliği ise sistemin uzaktan da konuşlandırılabilmesini sağlıyor.

Sistemin, gelecekteki mayın karşı tedbir ihtiyaçlarını karşılaması ve kullanım ömrü maliyetinin düşürülmesi için yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Yenilikçi ‘kaynaştırma yöntemi’, eşzamanlı çoklu atışlı operasyonlara imkan tanıyarak mayınların dalgalar halinde etkisiz hale getirilmesine olanak sağlayacak. Çalışmaları devam eden bu yeni yöntemle ürün, yeniden kullanılabilir bir hedef tanıma ve imha etme işlevine sahip olacak.

Archerfish, Birleşik Krallık’ta BAE Systems’in Portsmouth, Hampshire’daki Broad Oak tesisinde ve Dunfermline, Fife’te kurulu Hillend tesisinde üretiliyor. ABD Savunma Bakanlığı ile yapılan sözleşme, Portsmouth ve Fife’teki BAE Systems tesislerinde 30 yüksek vasıflı pozisyonu ve İngiltere tedarik zincirinde oluşacak daha fazla pozisyonu güvence altına alıyor.

İlgili Olarak

ABD Donanmasından Archerfish insansız su altı aracı sözleşmesi

Savunma Sanayii Takipçisi, Avrupa Birliği & NATO Güvenlik Politikaları Araştırmacısı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…