Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri BAE Systems F-35B için Meteor ve SPEAR entegrasyonuna başladı

BAE Systems F-35B için Meteor ve SPEAR entegrasyonuna başladı

0

İngiltere’nin dev savunma şirketi BAE Systems, Meteor havadan havaya ve SPEAR havadan satha saldırı füzelerinin İngiltere’nin F-35B savaş uçağı filosuna entegrasyonu için çalışmaya başladığını duyurdu. İngiltere Savunma Bakanlığı bugün, füzenin F-35B’ye entegrasyonu için füze geliştiricisi MBDA ile 41 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı.

Şirket tarafından açıklandığı gibi, F-35 programının ana yüklenicisi olan Lockheed Martin’den iki MBDA yapımı füze için entegrasyon çabalarına başlamak üzere bir ilk finansman ödülü aldı.

Bu ilk çalışma paketi kapsamında, BAE Systems ve Lockheed Martin, ASRAAM’daki MBDA ve Paveway IV’teki Raytheon ile daha sonra entegrasyon çalışmalarını tamamlayacak ve başlangıçta Birleşik Krallık için başlangıç işletme kapasitesini sağlama desteğiyle entegre olacak.

Meteor füzesi, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması’na, sınıfının en gelişmiş hava / hava füzelerinden birini sağlayacak ve çok yüksek hızda ve çok uzun bir mesafeden hareket eden hedeflere ulaşabilecek. Kraliyet Hava Kuvvetleri için Meteor füzesi, 2024’ten itibaren F-35B’ye entegre edilecek ve Queen Elizabeth adlı uçak gemisini korumak da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde kullanılacak.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisine F-35B iniş gerçekleştirirken

BAE Systems mühendisleri, ”İngiltere’nin F-35 filosu için İlk İşletme Yeteneğini elde etmesinde önemli bir rol oynadı. Şimdi, Lockheed Martin ve MBDA dahil ortaklarımızla birlikte çalışırken, bu yeteneği Meteor ve SPEAR gibi gelişmiş silah sistemleriyle daha da ileri götürmek için uzmanlığımızı kullanıyoruz, ”dedi.

Geçen yıl, 17. Squadron’dan bir pilot, RAF’ın California Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki F-35 Test ve Değerlendirme Filosu, ASRAAM ve Paveway IV de dahil olmak üzere İngiltere silahlarıyla ilk kez göklere çıktı.

Bu, F-35 programının Sistem Geliştirme ve Gösterme (SDD) başlangıç test aşamasında, silah yeteneklerini entegre bir test ekibi tarafından geliştirmek ve belgelendirmek için yapılan çalışmaları takip etti. Bu ekip, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması pilotları tarafından gerçekleştirilen operasyonel test amacıyla Birleşik Krallık Hava Harp Merkezi ile birlikte çalışan Lockheed Martin, BAE Systems, Raytheon ve MBDA’yı içeriyor.

Ayrıca BAE Systems tarafından belirtildiği gibi, Meteor ve SPEAR 3 çalışmaları, MBDA AIM-132 Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füze (ASRAAM) ve Raytheon Paveway IV lazer güdümlü bombanın entegrasyonunu içeren daha geniş bir paketin parçasıdır. Tüm bu çalışmalar özellikle İngiltere müşterileri için yapılırken, MBDA’nın Grup İş Geliştirme başkanı Cliff Waldwyn, ”uluslararası müşteriler için ek yetenek seçeneğinin de eklenebileceğini” söyledi.

Meteor Füzesi F-35B için yeniden şekil alacak.

Meteor füzesi, F-35B’nin dahili silah yuvasına uymuyor çünkü kuyruk yüzgeçleri sığmayacak kadar büyük ve bu nedenle bazı ayarlamalar gerektiriyor. MBDA Meteor füzesinin F35’in dahili silah bölmesine entegre edilmesi için füzenin kuyruk tasarımında değişiklik yapacak. Ancak bu değişiklik yapılırken füzenin kabiliyetlerini kaybetmemesi için çalışılıyor.

Meteor BVRAAM

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…