Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Romanya daha fazla F-16 almak istiyor

Romanya daha fazla F-16 almak istiyor

0

Romanya Milli Savunma Bakanı Gabriel Les, Fortele Aeriene ale Romaniei’nin (Romanya Hava Kuvvetleri), son MiG-21 Lancer uçaklarının yerini almak üzere daha fazla F-16 Fighting Falcon savaş uçağı alım prosedürünü başlattığını duyurdu. Hava kuvvetlerinin raporlarında 36 adet F-16 Fighting Falcon uçağına ihtiyaç olduğunu bildirildi.

Asıl amaç yeni üretilen uçakları satın almak olsa da kullanılmış F-16’ları satın alma seçeneği de hala bulunuyor. İkinci el uçak alınması halinde illerleyen zamanlarda, Romanya Savunma endüstrisi geliştirme programında rol oynayabilir. Romanya’nın Fetesti kentinde bulunan Baza 86 Aeriana hava üssünde tümü Portekiz’den satın alınan; on iki F-16 MLU (Blok 15), dokuz F-16 AM ve üç F-16BM uçağı bulunmakta. Bu uçaklar 2016 ve 2017 yıllarında Romanya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Bakan Gabriel El ayrıca, 14 Mart 2019’da başlayacak olan Romanya Hava Kuvvetlerinin Baza 86 Aeriana üssünde bulunan F-16’larla Romanya komutasında uçan Hava Polisliği misyonları gerçekleştirdiğini duyurdu. Geçmişte bu misyonlar için MiG-21 Lancer’lar konuşlandırılıyordu. Yakın gelecekte Romanya filosu NATO’nun sertifikalandırma sürecini tamamladıktan sonra NATO’nun emrinde bu tür görevleri de yürütecek.

İlgini Çelebilir!

Boeing, V-22’i için ‘son şans’ uyarısı yaptı.

Boeing Paris Air Show öncesinde uyardı; Bell-Boeing ürettiği V-22 Osprey’in olası müşteril…