Anasayfa Haberler Bedirhan bebek ve annesini şehit eden ‘Partizan’ imha edildi

Bedirhan bebek ve annesini şehit eden ‘Partizan’ imha edildi

0

İçişleri Bakanlığı, Bedirhan bebek ve annesinin şehit düştüğü saldırının faillerinden biri olan gri listede aranan ‘Partizan’ kod adlı teröristin Hakkari’de etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklama:

İç Güvenlik Operasyonları kapsamında; Hakkari Yüksekova kırsalında, İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma komando timlerince gerçekleştirilen operasyonda, 1 terörist, etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen terörist, terörden arananlarda 500 bin TL’ye kadar ödülle, Gri Liste’de yer alan sözde Mirgezer grubu sorumlusu Partizan kod adlı Adil Akyürek olduğu tespit edildi. Ölü olarak ele geçirilen teröristin, 31 Temmuz 2018‘de Kalana Üs Bölgesi yoluna patlayıcı tuzaklayarak Jandarma Astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği  Bedirhan Mustafa Karakaya’nın şehit edilmesi olayının failleri arasında olduğu belirlendi.

Teröristle birlikte;

  • 1 adet RPG-7 Roketatar,
  • 1 adet M-16 piyade tüfeği,
  • 5 adet şarjör,
  • adet roketatar mühimmatı,
  • 2 adet el bombası,
  •  1 adet termal silah dürbünü ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Bölgede operasyon devam etmektedir.

Yurt içindeki PKK’lı terörist sayısı 500’ün altına 

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada, “Nisanda kırsal alanda 3’ü büyük, 27’si orta çaplı toplam 8 bin 163, şehirlerde de 252 operasyon yapıldı.” demişti. Gerçekleştirilen operasyonlarda 37 terörist etkisiz hale getirilirken yurt içindeki terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldüğü belirtildi. Yurt içindeki terörist sayısı 492’ye indi.

Terör örgütüne katılımın da düzenlenen operasyonlar ve alınan önlemler sayesinde düştüğünü açıklayan Çataklı, “Terörle mücadele bakımından önemli bir veri de örgüte yeni katılımın seyridir. Yılbaşından bu yana örgüte yeni katılım tarihin en düşük seviyesine inerek 13 olmuştur ve bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azalış anlamına gelmektedir.” diye konuştu.

2019-2020 döneminde gerek yurt içi gerek yurt dışında bölücü terör örgütü PKK’ya birçok operasyon gerçekleştirildi. Irak’ın Kuzeyinde ve Suriye’de bölücü terör örgütü PKK/YPG ile mücadelesini sürdüren güvenlik güçlerimiz terör örgütünün yurt içindeki yapılanmasını gün geçtikçe bitirmeye devam ediyor.

İlgili Olarak:

Yurt içindeki PKK’lı terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldü

Kars-Kağızman ilçesindeki terör örgütü PKK’nın Çemçe grubu yok edildi

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…