Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Belarus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Su-30SM hangardan çıktı

Belarus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Su-30SM hangardan çıktı

0

Rusya’nın Askeri Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Shugayev, 20 Haziran 2017 tarihinde Tass Haber Ajansına verdiği demeçte, iki tarafın Su-30SM’lerin (Belarus) Beyaz Rusya’ya satışı için bir anlaşma imzaladığını açıklamıştı.

2017 yılında imzalanan anlaşma ile Minsk ‘in yaklaşık 600 milyon $’ lık bir maliyetle 12 adet Su-30SM teslim alacak. Belarus’un sipariş edilen 12 adet Su-30SM savaş uçaklarını 2019-2020 yıllarında teslim alması bekleniyor.

Rusya’nın Askeri ve Teknik İşbirliği Federal Servisi, bu yılın Mayıs ayında TASS Rus Haber Ajansına yaptığı açıklamada, anlaşmanın uygulama aşamasında olduğunu söyledi. Uçakların teslimatında takvime göre ilerlendiği ifade edildi.

Sukhoi Su-30SM

Su-30SM (NATO sınıflamasına göre Flanker-H) 4+ nesil savaş uçağı olarak kabul edilir. Uçak, radar, telsiz haberleşme sistemleri, dost ya da düşman tanıma sistemi, fırlatma koltukları, silahlar ve diğer uçak sistemleri için Rus askeri gerekliliklerine göre geliştirimiştir. Maksimum algılama aralığı 400 km olan N011M Bars radarı, fazlı bir dizi anteni kullanarak 200 km‘lik arama aralığı ve geniş açılı HUD ile donatılmıştır. Uçak, havadan havaya, havadan yüzeye ve toplam silah ağırlığı 8000 kg‘a kadar olan güdümlü ve güdümsüz bombalar da dahil olmak üzere geniş bir silah yelpazesi kullanarak zemindeki düşmanları hedeflemekte olduğu gibi, hava üstünlüğünü elde etmek için de kullanılabilir. Aynı zamanda bir adet 30 mm GSh-30-1 otomatik topuyla donatılmıştır. Bunun yanı sıra, elektronik savaş amaçları için iki adet SAP-518 karıştırma aparatı kanat uçlarına takılabilir. SAP-518, yanlış hedefler yaratarak, füzenin güdüm sisteminde, düşman uçak radarlarında veya kara ve deniz hava savunmalarında parazit yaratarak uçağı havadan havaya ve karadan havaya füzelere karşı korumak için tasarlanmıştır.

Su-30SM, hava-hava füzeleri ve yüksek hassasiyetli hava-yer silahları da dahil olmak üzere geniş bir silah yelpazesine sahiptir. Su-30SM, tek kişilik savaş jetlerini kullanmak üzere pilot eğitiminde kullanılabilir. Su-30SM, 2012’den beri üretilmektedir. Suriye’deki iç savaşta kullanılan Su-30SM savaş uçağı 2018’de hizmete alındı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Milli Muharip Uçak için Yıldırım Test Tesisi kurulacak

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldı…