Anasayfa Haberler Tayvan, deniz konuşlu nokta hava savunma sistemi Sea Oryx’in kara tabanlı varyantını açıkladı

Tayvan, deniz konuşlu nokta hava savunma sistemi Sea Oryx’in kara tabanlı varyantını açıkladı

0

Tayvan, Sea Oryx deniz tabanlı nokta hava savunma sistemi (CIWS) geliştirme sürecini sistemin kara konuşlu türevini içerecek şekilde genişletti.

Sea Oryx kara varyantının; kritik önemdeki askeri yerleşkelere yönelik seyir ve anti radyasyon füzesi, insansız hava aracı, helikopter ve alçaktan irtifadan uçan muharip uçak tehditlerine karşı ek ve etkili bir savunma katmanı teşkil etmesi bekleniyor.

Tayvan Ulusal Chungshan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, NCSIST, Taipei Havacılık ve Savunma Teknolojileri Sergisi’nde Sea Oryx sisteminin kamyona monte edilmiş türevini temsili videoda göstermişti. Söz konusu videoda Sea Oryx’in gelecekte yine NCSIST’in geliştirmeyi planladığı güdümlü füze destroyerinin üzerinde de görülüyor.

NCSIST’in ilk defa 2015’te kamuoyuna duyurduğu Sea Oryx; genel konsept itibariyle RIM-116 füzesine, RIM-116 da AIM-9 Sidewinder’dan türevlenen TC-1L’den türevlenmiş bir sisteme benziyor. Sea Oryx, TC-1L füzesinin IIR arayıcısını daha büyük ve güçlü bir roket motoru ile birleştiren bir silah sistemi.

Sea Oryx, sistemin tamamı incelendiğinde, bir adet lançer, hazır vaziyette 12 veya 24 füze ve atıştan önce hedefleri teşhis etmek için bir Radar/FLIR sensöründen oluşuyor. Sistem attığı füzeyi güdümlemek için kara konuşlu ve gemi konuşlu radar ve sensörlerin ürettiği hedefleme verilerini kullanabilecek.

Sea Oryx Kısa Menzilli Deniz Hava Savunma Sistemi

Varyantlar N / A
Rol ve Hareketlilik Kısa Menzilli Deniz Hava Savunma Sistemi; Gemi Konuşlu
Öncü ve Menzil Tien Chien-1 Füzesi:

Yüksek Patlayıcı Patlama Parçalanma Savaş Başlığı

Maksimum Etkili Menzil: 9 km

Maksimum İrtifa: 3 km

Sensörler Kızılötesi Sensör

Kızılötesi Arayıcı Başlık

Hedefler Gemisavar Füzeler, Helikopterler ve Alçak Uçan Sabit Kanatlı Uçaklar
Tasarımcı / Üretici Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST)

Genel Bakış

Deniz Oryx Tayvan Donanması için tasarlanmış bir yerli kısa menzilli hava savunma sistemidir. Sistemde 8 veya 16 ateşe hazır çok eksenli çok amaçlı bir fırlatıcı bulunuyor. Fırlatıcı lançerin yanında ileriye dönük bir kızılötesi sensör bulunur.

Sea Oryx kısa menzilli Tien Chien-1 füzesiyle yenilenmiş bir versiyondur. Tien Chien-1 füzesi kızılötesi arayıcı başlığa, ataletsel navigasyon sistemine, veri bağlantı sistemine ve geliştirilmiş bir roket motoruna sahiptir.

Stratejik olarak, Sea Oryx Tayvan donanma gemileri için yerli bir hava savunma kabiliyeti sağlıyor. Sistem, çok sayıda tehdide müdahale etme yeteneğine yani ateşe hazır birçok füzeye sahiptir.

13 Ağustos 2015’te NCSIST, Sea Oryx’i ilk defa Tayvan’ın Taipei şehrinde Taipei Havacılık ve Savunma Teknolojisi Fuarı’nda tanıttı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

TSK tarafından imha edilen Rus yapımı Rejim Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Dün İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısında şu…