Anasayfa Haberler İran, yeni uzun menzilli hava savunma füzesi sistemi “Bavar-373”ü tanıttı

İran, yeni uzun menzilli hava savunma füzesi sistemi “Bavar-373”ü tanıttı

0

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Amir Hatami’nin Ağustos ayının başında tanıtılacağını ifade ettiği yeni “Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesi Sistemi “Bavar-373” görücüye çıktı.

Bavar-373 hava savunma füze sistemi bu yıl gerçekleştirilen Ulusal Savunma Sanayii Günü’nde basına tanıtıldı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Ulusal Savunma Sanayii Günü töreninde yaptığı konuşmada Bavar-373 hava savunma füze sistemini, Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminden daha iyi bir sistem olarak nitelendirdi.

Bavar-373’ün belirgin özelliklerinden birisi sahip olduğu fırlatma sistemi yapısı, çoğunlukla savaş gemilerinde hava savunması için kullanılan köşeli kanistere sahip dikey fırlatma sistemidir.

Bavar-373 uzun menzilli mobilize karadan havaya bir hava savuma füze sistemidir. İran geliştirilen bu sistemi Rusya’nın S-300 hava savunma füze sistemine bir rakip olarak nitelendirdi.

Bavar-373 Hava Savunma Füze Sistemi

  • Maksimum hedef izleme menzili: 320 km
  • Maksimum hedefe angaje olma menzili: 260 km
  • Maksimum hedefi etkisiz hale getirme menzili: +200 km
  • Maksimum hedefi etkisiz hale getirme irtifası: 27 km
  • Aynı anda 300 farklı hedefi izleme ve 6 farklı hedefe angaje olma

Bavar-373 hedefleri etkisiz hale getirmek için ikili veya dörtlü  köşeli fırlatma kanisterinde bulunan Sayyad-4 füzesini kullanacak. Hava savunma sistemi, çeşitli menzillerde hedefleri vurmak için üç farklı füze türü kullanacak.

Bu füze hakkında resmi bir bilgi verilmedi ancak Sayyad-4’ün kanatlarda ve kontrol yüzeylerinde Sayyad-3’e benzer olduğu haber fotoğraflarından görülüyor fakat ön taraftan bakıldığında değişiklik fark edilebiliyor.

Bavar-373 hava savunma füze sistemi, ZAFAR ağır yük kamyonuna monte edildi. Sistem orta ve uzun mesafelerde aerodinamik hedefleri ve balistik füzeleri izlemek için aşamalı bir dizi radar kullanıyor. Bavar-373’te kullanılan radarlardan biri, hedefleri belirlemek için kompleks teknikler kullanan 450 km arama menzili olduğu iddia edilen Meraj’dır. Meraj aynı anda 300 hedefi takip edebilir.

Sayyad-4 füzeleri içeren fırlatıcılar Zoljanah 10×10 kamyonunda taşınacak ancak basına verilen resimler yarı römorkta da taşınabileceklerini gösteriyor.

Bavar-373 hava savunma füze sisteminin arama ve tespit radarı
Bavar-373 hava savunma füze sisteminin elektro-optik donanımlı angajman radarı

 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Rus ordusuna S-350 Vityaz hava savunma sistemi teslimatı

Rus Almaz-Antey firması tarafından Rus birliklerine geliştirilmiş S-350 “Vityaz̶…