Anasayfa Haberler Çavuşoğlu: Fransa, Rusya’nın Libya’daki nüfuzunu artırmaya çalışıyor

Çavuşoğlu: Fransa, Rusya’nın Libya’daki nüfuzunu artırmaya çalışıyor

0

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un dönem dönem Libya’daki gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti’ne hedef alan açıklamalarına Çavuşoğlu yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Çavuşoğlu’na Libya’daki gelişmeler soruldu. Türkiye’nin sürecin başından beri Libya’nın huzura kavuşması için destek verdiğini belirten Çavuşoğlu, “Siyasi sürece en fazla katkı sağlayan ülkeyiz” dedi.  “Biz meşruiyet kazanan yönetimle işbirliği yapıyoruz” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Tüm dünya da biliyor ki bizim bu işbirliğimiz sayesinde denge sağlanmış ve Trablus’ta savaşın sokak savaşına dönmesi engellenmiştir” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, ülkedeki gelişmelerin teröre zemin hazırladığını belirterek, “Suriye’deki DAEŞ’liler bile oraya gitti. Tam teröristlerin arayıp da bulamadığı bir yer” dedi. Türkiye’yi eleştiren Fransa’nın “korsan iktidarı” desteklediğini kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“BM Güvenlik Konseyi kararının karşıtını destekliyor. Fransa korsanı, darbeciyi destekliyor. Fransa dürüst davranıyor mu? Hayır. Hafter’e silah vermediğini söylüyor. Parasını Abu Dabi, silahını Fransa veriyor. NATO Rusya’yı tehdit olarak görüyor. Ama Fransa Rusya’nın oradaki nüfuzünü artırmak için çalışıyor. Macron’un yönettiği veya yönetemediği Fransa yıkıcı bir anlayışla sadece kendi çıkar ve emelleri için bulunuyor. Esas eleştirilmesi gereken Fransa ve Macron’un tutumudur. Türkiye’ye bu şekilde saldırmanın iç siyasette de kendisine faydası yok, umarım bundan ders alır.”

Dışişleri Bakanlığı: Fransa Libya’da karanlık işler peşinde koşmakta

Dışişleri Bakanlığı’ndan 16 Haziran 2020’de yapılan yazılı açıklamada “Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı’nın, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Paris ziyaretiyle ilgili açıklaması ile bir soruya cevaben yaptığı açıklamada ülkemizin Libya’ya yönelik tutumuna dair iddiaları, Fransa’nın Libya’ya yönelik karanlık ve izahı bulunmayan politikasının yeni bir göstergesidir.” ifadelerine yer verildi.

Libya’da Hafter güçlerinden ele geçirilen Javelin tanksavar füzeleri Fransa Ordusu’na ait

Fransa: Libya’da ele geçirilen füzeler hasarlı olduğu için depoya kaldırılmıştı. Fransız ordusu, Libya’da Hafter güçlerinden geri alınan üslerde ele geçirilen füzelerin Amerika Birleşik Devletleri’nden satın alındığını ancak Libya’daki itilafın herhangi bir tarafına verilmediğini duyurdu. Açıklamada Javelin tanksavar füzelerin hasarlı ve kullanılamaz halde olduğu belirtildi.

Fransa: Libya'da ele geçirilen füzeler hasarlı olduğu için depoya kaldırılmıştı

Fransız ordusu, Libya‘da Hafter güçlerinden geri alınan üslerde ele geçirilen füzelerin Amerika Birleşik Devletleri‘nden (ABD) satın alındığını ancak Libya’daki itilafın herhangi bir tarafına verilmediğini duyurdu. Çarşamba gün yapılan açıklamada Javelin tanksavar füzelerin hasarlı ve kullanılamaz halde olduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığı tarafından açıklamada, füzelerin “terörle mücadele operasyonları yürütmek üzere görevlendirilen bir Fransız askeri biriminin kendini koruması” amacıyla Kuzey Afrika ülkesine götürüldüğü, ancak hasar görmüş ve kullanılmaz haldeki füzelerin ‘yok edilmeden önce geçici bir süreliğine depoya alındığı” belirtildi.

ABD yapımı yüksek teknolojili Javelin tanksavar füzelerin Fransa ordusu envanterinde olduğu ortaya çıkmıştı.

İlgili Olarak:

Libya’da Hafter güçlerinden ele geçirilen Javelin tanksavar füzeleri Fransa Ordusu’na ait

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…