Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Ermenistan, Kalashnikov AK-103 piyade tüfeği üretimine başladı

Ermenistan, Kalashnikov AK-103 piyade tüfeği üretimine başladı

0

Kalashnikov AK-103 saldırı tüfeklerinin montajına başlandı

Ermenistan’da AK-103 üretimi ile ilgili haberler Haziran 2020’de  birçok Ermeni ve Rus kaynağı tarafından bildirilmişti ancak resmi bir açıklama yapılmamıştı. Ermenistan Hükümeti, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan’ın Neutron GAM CJSC adlı yerel savunma şirketinin binasında kurulan üretim tesisini ziyaretine dair yayınladığı açıklama ile bu bilgi resmen doğrulandı.

Ermenistan Hükümeti yaptığı açıklamada Ermenistan’da Kalashnikov AK-103 saldırı tüfeklerinin Neutron GAM tesisinde üretimine başlandığını duyurdu.

Başbakan Nikol Pashinyan, Savunma Bakanı David Tonoyan ve Yüksek Teknoloji Endüstrisi Bakanı Hakob Arshakyan’ın 7 Temmuz’da yaptığı ziyarette tesisteki diğer savunma sanayi projelerini denetledi.

Yeni üretim hattının kapasitesinin yılda 50.000 AK-103 tüfek olduğu tahmin edilmektedir. Üretilen tüfekler hem Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne verilecek hem de ihraç edilecek. Potansiyel ihracat pazarları ve planlanan ihracat hacimleri hakkında henüz herhangi bir bilgi belirtilmedi.

Neutron’un mühimmat üretim hatları da şirketin başkent Erivan’daki mevcut tesisinden komşu Kotayk eyaletine taşındı. Yenilemenin ardından tesis, 7.62 × 39 mm, 7.62 × 54 mm, 12.7 mm ve 9 × 18 mm ve 9 × 19 mm mühimmat üretebilecek. Modern ve yükseltilmiş 7.62 × 39 mm, 7.62 × 54 mm, 12.7 mm kalibreli mermilerin satın alınması için Rusya’nın Specmach Mühendislik şirketi ile yaklaşık 24 milyon $ değerinde sözleşme imzalandı. Kotayk bölgesinde bulunan tesiste ileride bakım merkezi kurulması planlanıyor.

Ak-103 tüfekleri ile birlikte ihtiyaç duyulan özellikle optik-elektronik cihazlar ve gece termal görüş sistemleri de Ermenistan’da üretilecek. Tam testlerden sonra üretime başlanacak ve Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın talebi bir yıl içinde karşılanacak.

Ünlü Rus tüfeğinin Ermenistan’da üretimi ile ilgili anlaşma, Ağustos 2018’de “Royalsys Engineering ltd” ve “Kalashnikov” şirketi arasında imzalandı. Bu anlaşma ile AK-103 tüfek üretimi lisanslanmış oldu. Benzer bir anlaşma, AK-12 tüfeklerinin lisanslı imalatının başlaması için de imzalanmıştı.

Kalashnikov AK-103 Piyade Tüfeği

AK-103, 90’lı yılların ortalarında, daha önce var olan tüm AK tüfeklerinin kendilerini yinelemelerinin ardından tanıtılan 100 serisi AK tüfeklerinden biridir. AK-103, 7.62x39mm’lik bir tüfek olup, bir polimer el koruması, katlanır polimer dipçik, yan nişan dürbünü rayı ve AK-74 model namlu ile donatılmıştır.

AK-103, Rus küçük silah tasarımcısı Mikhail Kalashnikov tarafından 1994 yılında Rusya’da tasarlanan bir saldırı tüfeğidir. AK-74M’ye benzer konfigürasyonda AKM’nin (7.62x39mm M43 kartuşu için bölmeli) bir türevidir. Önceki AK nesillerinde kullanılan 7.62x39mm şarjörler, AK-103 ile uyumludur.

AK-103, gece görüşü ve teleskopik nişangahlar yanında bıçak süngü veya bomba atar gibi çeşitli yeteneklerle donatılabilir. Tabanca kabzası, el kundağı, dipçik ve türüne bağlı olarak şarjör gibi bileşenlerde mümkün olduğunca ahşap veya metal yerine plastik bileşenler kullanılıyor.

İlgili Olarak

Ermenistan, Rus Kalaşnikof AK-103 piyade tüfeği üretimine başlayacak

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Özel Harekât Kuvvetleri uzun menzilli mühimmat sözleşmesi imzalamayı hedefliyor

ABD Özel Harekât Komutanlığı, geçen hafta yayınlanan bir Federal İş Fırsatları bildirisine…