Anasayfa Haberler Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Harop kamikaze İHA ile vuruldu

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Harop kamikaze İHA ile vuruldu

0

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Arakel Martikyan’ın öldürüldüğü açıklandı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Arakel Martikyan’ın, 28 Eylül 2020 tarihinde öldürüldüğü açıklandı. Azeri Defence sitesi tarafından bildirildiğine göre Tümgeneral Martikyan, cephe hattının çok gerisinde, Azerbaycan Ordusu tarafından işletilen İsrail yapımı Harop kamikaze insansız hava aracı tarafından vuruldu. Tümgeneral Martikyan ile birlikte olan iki yüksek rütbeli subayın da öldüğü açıklandı. 

Tümgeneral Arakel Martikyan’ın, Azerbaycan Ordusunun hava saldırıları sonucunda öldüğü belirtildi. Azeri Defence sitesi, daha önce Azerbaycan ordusunun Tovuz istikametinde şehit edilen General Polad Hashimov’un intikamının alındığını belirtti. 

Azerbaycan Ordusu’nun, 29-30 Eylül 2020 tarihlerinde, İsrail yapımı Harop kamikaze İHA’larla, Ermenistan’a ait çok sayıda askeri teçhizatı ve insan gücünü imha ettiği aktarıldı. Ermeni medyası, Martikyan’ın hava saldırılarında öldürüldüğünü doğruladı. 

27 Eylül 2020 Bilançosu

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 27 Eylül 2020 günü gerçekleşen operasyonlar kapsamında 22 adet tank ve zırhlı araç, 15 OSA (SA-8) ve TOR (SA-15) hava savunma sistemi, 18 adet drone, 8 adet topçu sistemi, 3 adet mühimmat deposu tahrip edildi. Ermenistan ordusuna mensup sayıları 550 den fazlaca askerinde öldüğü veya yaralandığı aktarıldı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Kayıpları

30 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan Savunma Bakanlığının resmi Twitter hesabında paylaşılan bir gönderide, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin şimdiye vermiş olduğu kayıplar, bir infografik şeklinde paylaşıldı.

IAI Harop Kamikaze İHA

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Harop kamikaze İHA’ların 1000 km menzile sahip. Harop’ların, ayrıca nükleer başlık taşıyabilir nitelikte oldukları biliniyor.

İlgili Olarak

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait S300 hava savunma sistemini imha etti

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…