Anasayfa Haberler Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

0

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sisteminin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 25 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan bir habere göre, Raytheon Technologies şirketiin, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi radarı AN/TPY-2’yi sağlamak adına Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  ile yabancı askeri satışı kapsamında 212 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzaladığı belirtildi.

Raytheon şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) iki adet Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi taşınabilir gözetleme radar ve radar sistemi için bir ana güç ünitesi tedarik edecek ve yabancı askeri satış anlaşmasının bir parçası olarak bir dizi teçhizat desteği çalışması gerçekleştirecektir. 2012 yılı Ocak ayında ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), Birleşik Arap Emirliklerine (BAE)  iki adet Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi tedarik etmek için Lockheed Martin şirketi ile bir yabancı askeri satış (FMS) sözleşmesi imzaladı. Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi, vur-öldür (hit to kill) teknolojisini kullanarak kısa, orta irtifada balistik füzeleri engellemek ve imha etmek için tasarlanmıştır. Hem endo (100 km’nin altındaki) hem de exo-atmosferik (100 km’nin üzerindeki) irtifada balistik füzelere angaje olabilme yeteneğine sahiptir. 

AN/TPY-2 Radarı

AN / TPY-2 Radarı, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi için balistik füzeleri tespit etmek, izlemek ve angaje olmak için tasarlanmış bir hava savunma radarı platformudur. Sistem, X-bandı spektrumunda çalışır ve terminal veya ileri tabanlı modlarda kullanılabilir. İleri tabanlı modda, radar balistik füzeleri fırlatıldıktan sonra tespit eder. Terminal modunda radar, önleyicileri tehdidi etkisiz hale getirmek için alçalan bir füzeye doğru yönlendirmeye yardımcı olur. En önemlisi, Terminal modunda çalışırken, AN / TPY-2  Radarı, THAAD füzelerini güdümleyerek, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemini yönetmektedir. 

İlgili olarak:

Suudi Arabistan 2.3 milyar dolara AN/TPY-2 radarı alıyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…