Anasayfa Haberler Genel Haberler Estonya’ya CV9035 teslimatı tamamlandı

Estonya’ya CV9035 teslimatı tamamlandı

0

Estonya Savunma Kuvvetleri Genel Merkezine göre Hollanda, 44 adet CV90 Zırhlı Muharebe Aracının Estonya’ya teslimini tamamladı. Baltık haber servisi Hollanda’dan alınan 44 aracın savunma kuvvetlerine teslim edildiği ayrıca tüm araçların Estonya’ya ulaştığını belirtti.

Estonya 2014 yılı sonunda, 44 parçalık CV9035NL ZMA ve Leopard 1 Ana Muharebe Tankı (AMT) gövdesine yerleştirilmiş 6 adet destek aracını 113 milyon avro karşılığında Hollanda ile anlaşmaya vardı. Alınan bu araçlar ikinci el olmakla beraber “Gerekirse tüm araçlar Estonya’ya teslim edilmeden önce bakımından geçirilebilir” denildi. Defence24’e göre Estonya, Norveç ile 31 adet CV90 mk1 alımı için sözleşme imzaladı.

Hollanda’dan alınan ilk 44 CV903 model zırhlı muharebe araçları Ekim 2016’da Estonya’ya ulaştı. FMV, Hagglunds(BAE Systems Hagglunds) ve Bofors tarafından 1980 yılı ortalarında tasarlanan CV90 bir İsveç paletli zırhlı muharebe aracı üyesidir. CV9035 ise BAE System Hagglud tarafından üretilen ikinci ihracat modelidir. 2004 yılında Hollanda Kraliyet Ordusu CV9035’i sipariş eden ilk ihracat müşterisi oldu. CV9035 ve CV90 zırhlı muharebe araçlarının araç komutanına bağımsız bir görüş sunması, hedefi nişancıya devredebilmesi gibi öne çıkan özellikleri bulunmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İletişim Başkanlığı bünyesinde Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığı’na “stratejik iletişim ve kriz yöneti…