Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Hindistan altı adet denizaltı yapımını onayladı

Hindistan altı adet denizaltı yapımını onayladı

0

Hindistan Savunma Edinme Konseyi (DAC) 31 Ocak’ta verilen dönüm noktası niteliğinde bir kararla, Hint Donanması için 5.6 milyar dolardan fazla bir maliyetle altı adet denizaltının yapımını onayladı. Bu durumun Hindistan Savunma Bakanlığı’nın uyguladığı Stratejik Ortaklık modelinin bir sonucu olduğu bildiriliyor. Bakanlığın, “Government’s Make India” (Hükümetin Katkısı) programına destek olmak için böyle bir adım attığı da biliniyor.

Stratejik Ortaklık modeli, ülkedeki üretim tesislerini kurmak için yabancı orijinal ekipman üreticisi (OEM) ile işbirliği yapacak olan bir Hintli Stratejik Ortak ile ana savunma platformlarının yerli üretimi ön görmektedir. Modelin uzun vadedeki hedefiyse taşıyıcı nitelikteki teknolojilerin transferi ile birlikte özgün bir şekilde yeni teknolojileri ve sistemleri ortaya koymak olarak belirtiliyor. Böylelikle Hint Ordusu’nun gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik bir yeterliliğe ulaşılmak isteniyor.

31 Ocak tarihindeki DAC onayı, Ağustos 2018’de onaylanan 111 adet deniz helikopterinin yerli üretimini takiben ikinci proje olacaktır. Project 75(I) sınıfı altında altı adet denizaltının inşası, Hindistan’daki mevcut denizaltı tasarım ve üretim ekosistemi için büyük bir destek olarak dikkat çekecektir. Tasarımların ve ekipman teknolojilerinin yanı sıra gerekli yetenek setlerinin aktarılması yoluyla mevcut ekosistem kendine büyümek ve gelişmek için alan bulacaktır. DAC’nin ayrıca, Hint Kara Kuvvetler’i için 5000 adet Milan anti-tank güdümlü füze edinimini de onayladığı biliniyor.

Hindistan için yeni güç unsuru: Project 75(I)

Project 75(I) sınıfı denizaltılar, birden fazla Brahmos süpersonik seyir füzesi taşımalarını sağlayan ve denizaltıları su üstü hedeflere karşı tam bir fonksiyonelliğe kavuşturan bir dikey fırlatma sistemine (VLS) sahip olacaklar. Project 75(I) denizaltıları ayırca torpidolarla donatılacak ve gürültü ile akustik izleri bastırmak için gelişmiş, açıklanmayan yeteneklere sahip olacak. Denizaltılar ayrıca suya dayanıklılığı ve çalışma aralığını önemli ölçüde arttırabilecek havadan bağımsız tahrikli (AIP) yakıt hücreleriyle donatılacak.

Hindistan’ın rakipleri neler kullanıyor?

Hindistan Donanması’na göre; Pakistan Donanması’nın, beşi Fransız menşeli Agosta 90B (Khalid sınıfı) olmak üzere, on adet denizaltıya sahip olduğu ve bunların tamamının operasyonel olduğu tahmin ediliyor.

Pakistan; fiyat ve teknoloji transferi problemleri sebebiyle Fransa ve Almanya’dan denizaltı temin edemediği için Çin ile sekiz adet geleneksel denizaltı için anlaşma imzaladı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLAN) dört adet Jin sınıfı SSBN’ye (Balistik füze kullanma kabiliyetine sahip) ve dokuz adet SSN’ye (saldırı denizaltısı) sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Tahminler ayrıca Çin’in bakım sorunları belirlenen 40+ adet dizel elektrikli denizaltı filosuna sahip olduğunu gösteriyor.

İlgini Çelebilir!

STM, Endonezya’da denizaltı sunumu yaptı

Endonezya geçtiğimiz günlerde 1. parti Nagapasa sınıfı denizaltıların üçüncüsü KRI Alugoro…