Anasayfa Haberler Genel Haberler Güney Afrikalı savunma sanayii firmaları Orta Doğu’daki payını artırıyor

Güney Afrikalı savunma sanayii firmaları Orta Doğu’daki payını artırıyor

0

Güney Afrikalı savunma sanayii şirketlerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleşen Orta Doğu’nun en büyük savunma fuarı IDEX’e büyük bir katılımı var.

Güney Afrika standında yaklaşık 30 şirket ve 25 görevli yer alıyor. Paramount, Milkor, Etion Create, ve S-Plane şirketlerinin kendi stantları bulunuyor. Körfez pazarına satış yapan Milkor, adını açıklayamayacağı bir ülke ile 100 milyon dolarlık anlaşma müzakere ettiğini söyledi.

Güney Afrikalı silah üreticileri Körfez’deki pazara çok önem veriyor. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri 2018 yılında askeri harcamalarda yüzde 6 büyüme kaydettiler. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler.

DefenceWeb’e göre BAE ve Suudi Arabistan Güney Afrika’nın savunma ihracatındaki lider müşterilerdir. Güney Afrika’nın Umman’a da çeşitli silah ihracatları bulunuyor. Savunma endüstrisini geliştirmek isteyen Suudiler, geçen yıl devlete ait savunma şirketi Denel’i satın almaya ilgi gösterdiler, ancak Günek Afrika hükumeti teklifi geri çevirdi. Verilerin kamuya açık olduğu son yıl 2017’de, Güney Afrika’daki toplam 242,8 milyon dolarlık savunma ihracatının yaklaşık yarısı Orta Doğu’ ülkelerine yapıldı.

Denel RG-31 MRAP

2017’yi kapsayan Güney Afrika Ulusal Konvansiyonel Silah Kontrol Komitesi’nin en son raporuna göre, Birleşik Arap Emirlikleri yaklaşık 71,4 milyon ABD doları değerinde ekipman satın aldı. Bu alım çok miktarda zırhlı personel taşıyıcı, havan bombaları ve 40 mm bombaatar mühimmatını içeriyor.

Güney Afrika savunma şirketleri ABD, İngiltere ve Fransız şirketlerinin yanı sıra Çinli ve Türk tedarikçilerin rekabetiyle karşı karşıya kalıyor. Jerusalem Post’a göre İsrail bile Suudi Arabistan’a savunma satışı yaptı.

Geçen yıl Kaşıkçı cinayetinden sonra Almanya, Suudi Arabistan’a silah ihracat yasağı getirdi. Financial Times’a göre, bu, BAE Systems’in Suudi Arabistan’ın Eurofighter savaş uçaklarına bazı parçaları tedarik etmesini önleyebilir. Güney Afrika, Kaşıkçı cinayetinde sessiz kaldı ve bu sayede Güney Afrika’nın Suudi Arabistan’a sürekli tedarikçi olarak konumunu korumasına yardımcı oldu.

Güney Afrika savunma yöneticileri, rakip ürünlerinin çoğunun oldukça karmaşık olduğunu ve üst fiyat aralığında olduklarını söylüyor. Güney Afrika şirketleri genellikle daha düşük bir fiyat grubundaki daha az gelişmiş ürünlerle başarılı olabilirler.

Mbombe 4

Paramount Group, IDEX-2019’da yeni aracı Mbombe 4’ü tanıttı. Mayına ve patlayıcıya karşı Stanag Level 4/a seviyesinde koruma sunan Mbombe 4’ün ilk müşterisi fuarın ev sahibi BAE oldu. Bir diğer Güney Afrika şirketi S-Plane mevcut müşterisi olan BAE ve Suudi Arabistan’a insanlı uçaktan insansız uçaklara dönüşüm için bir dizi çözüm pazarlayacak. Desert Wolf ve Tellumat firmaları İnsansız Hava Aracı (İHA) pazarlama faaliyetlerinde bulunuyor.

Denel Vehicle Systems, BAE silahlı kuvvetlerine RG31 mayına karşı dayanıklı araçlar tedarik etmek için International Golden Group (IGG) ile uzun süredir müzakerelere devam ediyor.

Körfez ülkelerinin savunma harcamaları 2019’da rekor seviyeye ulaşacak

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gençlerin hayallerini ateşleyen Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı

Hazar Roket Takımları üst üste iki yıldır şampiyon Gençlerin yerli ve milli üretime katkı …