Anasayfa Haberler Genel Haberler SSB’den Sürü İHA Teknoloji Geliştirme Ve Gösterim Projesi yarışması

SSB’den Sürü İHA Teknoloji Geliştirme Ve Gösterim Projesi yarışması

0

İnsansız sistemlerin hayatımızdaki kullanım alanları her geçen gün artıyor. Savunma sanayii sektöründe özellikle asimetrik tehditlere karşı yüksek önem arz eden sistemler, otonom ve sürü halinde kullanım senaryoları üzerinde çalışılarak simetrik ve asimetrik harp koşullarında çok daha caydırıcı bir güç olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. En son İngiltere Savunma Bakanı Gavin Willimson Kraliyet Hava Kuvvetlerinin hava savunma sistemlerine karşı sürü drone sistemleri kullanacağını açıklamıştı. Türkiye’de askeri kullanım senaryolarına yönelik çalışma yapan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Sürü İHA Teknoloji Geliştirme Ve Gösterim Projesi Yarışma Duyurusu yayınladı.

Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesi ile insansız platformların sürü konseptinde kullanımına yönelik algoritma ve sistemlerin geliştirilmesi ve gösterimi hedefleniyor. Proje kapsamındaki yarışmaların dört fazda ve muhtelif aşamalarla gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yapılan ilk açıklama kapsamında sadece Faz-I Aşama-1 detayları yer alıyor. Diğer aşamaların detayları SSB tarafından bilahare duyurulacak.

Yarışma fazları şu şekilde:

 • Faz-I : Sabit Kanat Sürü İHA Açık Ortamda Hedef Tespit ve İmha Görevi
  • Aşama-1: Önceden Programlı Kol Uçuşu
  • Aşama-2: Gözetleme ve Görev Devri
  • Aşama-3: Yakın Mesafede Keşif, Hedef Tespit ve İmha
  • Aşama-4: Taşıyıcı Platformdan Bırakılarak Uzak Mesafede Keşif, Hedef Tespit ve İmha
 • Faz-II : Döner Kanat Sürü İHA Kapalı Ortamda Navigasyon Görevi
  İlgili aşamalar bilahare duyurulacak.
 • Faz-III : Drone Tehditlerinin Sabit/Döner Kanat Sürü İHA ile Bertaraf Edilmesi Görevi
  İlgili aşamalar bilahare duyurulacak.
 • Faz-IV : Sabit/Döner Kanat İHA ve İKA Açık ve Kapalı Ortamda Sürü Görevi
  İlgili aşamalar bilahare duyurulacak.

Yarışmaya sadece mikro, küçük ve orta ölçekli firmalar katılabilecek. Yarışmaya katılmak için yapılan ön başvurular SSB tarafından değerlendirilecek ve yarışmaya katılmaya hak kazanan firmaların her biri ile Faz-I Aşama-1 için anlaşma imzalanacak.

SSB tarafından firmalara Faz-I Aşama-1 için teknoloji geliştirme maliyetleri olarak üst limiti 30.000 TL (Aşama-1 Bedeli) olmak üzere, Anlaşma kapsamında ödeme yapılacak. Başarı Kriterlerini sağlayan firmalara imzalanacak Anlaşma kapsamında Faz-I Aşama-1 Bedelinin % 25’i oranında teşvik ödemesi yapılacak. Faz-I Aşama-1 de başarılı olan firmalar ile Faz-I Aşama-2 için anlaşma imzalanacak.

Yarışmada başarısız olan firmalara anlaşma kapsamında SSB tarafından ödenmiş olan teknoloji geliştirme maliyetleri geri talep edilmeyecek. Yarışmalara katılacak firmalardan teminat istenmeyecek.

Faz-I Aşama-1 Önceden Belirlenmiş Rotada Kol Uçuşu

Yarışma kapsamında Sabit Kanat Sürü İHA Açık Ortamda Hedef Tespit ve İmha Görevi Faz-I Aşama-1 Önceden Belirlenmiş Rotada Kol Uçuşu görevi için geliştirme faaliyetlerinin altı ayda tamamlanması isteniyor.

 • Sürü, uçuş öncesi belirlenmiş rota üzerinde programlanmış kol uçuşunu gerçekleştirecek ve kalkış noktasına dönecektir.
 • Sürüde 5 adet İHA görev alacak olup İHA’lar en fazla 5 saniye aralıklarla katapult veya elle atılarak uçuşa başlayacaktır.
 • Sürü birinci koordinat noktasına (way point) ulaşmadan önce kol uçuşu düzeni almış olacaktır.
 • Rota toplam uzunluğu 9 km olacak, rota üzerinde 5 adet koordinat noktası bulunacak, sürü gidişte kol uçuşu düzeninde koordinat noktalarını takip edecek, dönüşte rota kısıtlaması bulunmayacaktır.
 • Rota uçuşunun tamamlanması sonrasında sürü kalkış noktasına geri dönecek ve iniş yapacaktır.
 • Rota bilgileri, uçuştan iki saat önce SSB tarafından bildirilecek ve Firma tarafından İHA’lara kalkış öncesinde alanda yüklenecektir.
 • İHA’ların gerçekleşen uçuş rotası, uçuş sonrası rota bilgilerinin taşınabilir medya ile aktarılması yolu ile kontrol edilecektir

Sürüde yer alan 5 İHA’nın koordinat noktalarını takip ederek rotayı izledikten sonra kalkış noktasına ulaşması ile Aşama-1 başarı ile tamamlanmış kabul edilecektir.

İngiltere hava savunma sistemlerine karşı “sürü drone” kullanacak

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

KARDEMİR lokomotiflerinde TÜBİTAK RUTE imzası

TÜBİTAK Raylı Araç Güç Platformu’nu kullanan ve Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi…