Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Hindistan, Rus yapımı ‘Sprut-SDM1’ amfibi tankıyla ilgileniyor

Hindistan, Rus yapımı ‘Sprut-SDM1’ amfibi tankıyla ilgileniyor

0

Hindistan, Rus yapımı Sprut-SDM1 amfibi hafif ağırlık sınıfı tanka ilgi gösteriyor.

Rusya Basın Ajansı tarafından yayınlanan bilgiye göre Hindistan, Rus yapımı 2S25M Sprut-SDM1 125 mm amfibi hafif ağırlık sınıfı tankın (SPATG) potansiyel tedarikçisi olmak istiyor. Açıklamalarda “Ladakh’ta devam eden anlaşmazlığın ortasında Hindistan, Sprut hafif ağırlık sınıfı tanklar için Rusya’dan bilgi istek dökümanı(RFI) talep etti. Satın alınacak tank adedi henüz tam olarak açıklanmadı.” ifadeleri kullanıldı.

2S25M Sprut-SDM1

2S25M Sprut-SDM1 Amfibi Hafif Ağırlık Sınıfı Tank

Sprut-SDM1, Sprut-SD’nin -havadan taşınabilir SPATG- geliştirilmiş bir varyantıdır. Rusya’nın devlet şirketi Rostec’in yan kuruluşu olan Rosoboronexport 2018’in ortalarında, bahse konu sistemin küresel pazara yönelik varyantını tanıttı ve bu yeni sistem için “Sprut-SDM1 kara platformu, yüksek manevra ve iyi ateş gücü kabiliyetlerini birleştiriyor.”  ifadeleri kullanıldı.

Sprut-SDM1’in ihracata yönelik modeli “SPATG değil, amfibi hafif tank” olarak adlandırılmaktadır. Yeni sistem, ana muharebe tankının ateş gücüne sahip ve havadan taşınabilmektedir. İhracata yönelik Sprut-SDM1, başlangıçta deniz piyade ve kara birliklerine yönelik tasarlanmıştır; ancak etkili bir şekilde geleneksel hafif tank olarak kullanılabileceği belirtilmektedir. Bu sistem, 125 mm’lik güdümlü tanksavar topu ve 7.62 mm çok maksatlı makineli tüfek ile uzaktan komutalı bir silah sistemini birleştirmektedir.

Sprut-SDM1 suda ve/veya karada hareket halindeyken hedefi takip edip, atış yapabilmektedir. Sensör sistemi, mürettebatın gece, gündüz ve düşük görüş koşullarında hedefi gözetlemesini sağlar. Amfibi hafif tank ayrıca, yüksek otomasyonlu bir yangın kontrol sistemine sahiptir.

Araştırma raporları, Sprut-SDM1’in ateş gücü kabiliyetinin ana muharebe tanklarıyla aynı olduğunu ve güdümlü silahla birlikte sistemin, patlayıcılı reaktif zırhlı ağır hedefleri 5km’ye kadar etkisiz hale getirebildiğini belirtmektedir. 2S25M Sprut-SDM1 amfibi hafif ağırlık sınıfı tank;

  • 18 ton ağırlık,
  • 450 BG/HP motor gücü,
  • 500 km menzil,
  • 70 km/sa azami hız

mobilite özelliklerini taşımaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, sistem amfibi özellikte ve yedi saat suda görev yapabilmektedir. Sprut-SDM1 üç kişilik mürettebattan oluşmaktadır.

2S25M Sprut-SDM1

Rakipleri ‘Type 15’  ve ‘Kaplan MT’

Sprut-SDM1 hafif ağırlık sınıfı tankın küresel pazarda, Çin yapımı Type 15 (ZTQ15) hafif ve Kaplan MT orta ağırlık sınıfı tank olmak üzere iki ana rakibinin olduğu söylenirken, raporlarda Sprut-SDM1’in rakiplerine karşı avantajları;

  • Ana muharebe tankına benzer silah sistemi,
  • Amfibi özelliği,
  • 125 mm güdümlü tanksavar topu

olarak sıralanmaktadır. Sprut-SDM1’in suda hareket ederken atış yapabilme kabiliyeti ise “taktik esneklik” tanımıyla bir diğer avantaj olarak eklenmektedir.

İlgili Olarak

Hindistan, Çin sınırına hava savunma sistemleri konuşlandırdı

KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Deniz sistemleri özelinde savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…