Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İngiliz Typhoon’larına Meteor füzesi

İngiliz Typhoon’larına Meteor füzesi

0

RAF’a (Royal Air Force – Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri) ait Eurofighter Typhoon savaş uçakları, Hızlı Reaksiyon Alarm Görevi (Quick Reaction Alert – QRA) için Lossiemouth Üssü’nden kalkış gerçekleştirdi. Bu görev sırasında Typhoon’lar ilk kez Meteor hava-hava füzesiyle birlikte, Birleşik Krallık hava sahasının savunmasında kullanılmış oldu. Yıllarca süren araştırma-geliştirme ve testler sonucunda bu yüksek kabiliyetli silahın hizmete sunulabildiği belirtiliyor.

RAF Typhoon’ların devamlı olarak Birleşik Krallık’ın kendi hava sahasında egemenliğini sağlayabilmesi hazır olduğu bir gerçek. Meteor hava-hava füzesinin innovatif uzun menzillilik kabiliyeti Eurofighter Typhoon’un geniş silah takımını daha da güçlendiriyor. Geçtiğimiz sene içinde Typhoon’ların İngiliz hava sahasını ihlal eden Rus bombardıman uçakları karşısında önleme görevini yaparken zorlandıklarını biliyoruz. Bu sebeple Typhoon’un yeni silahı, elini güçlendirmek adına iyi bir adım.

İngiliz Savunma Sekreteri Gavin Williamson: “Bu son füze sistemi Typhoon’un önüne yeni bir sayfa açıyor. Typhoon’un yetenekleri gelişiyor, hedefleme ve yok etme kabiliyeti oldukça artıyor, hem de oldukça uzak mesafelerden. Meteor füzesi, Birleşik Krallık’a zarar verme amacı taşıyanlar için ciddi bir caydırıcılığa sahip.

RAF’ın Typhoon Kuvvetleri, NATO ve İngilizler için sorgulanamaz biçimde bir köşe taşıdır. Typhoon kendini Irak, Libya, Suriye’de ve Birleşik Krallığın hava sahasının korunmasında kanıtlamıştır. Ayrıca NATO ve Doğu Avrupa’daki müttefikler için birçok deniz aşırı görev de icra etmiştir.” açıklamalarında bulundu.

Meteor Füze Sistemi, gerek her türlü hava koşulunda operasyonel oluşu, gerekse bilinen tüm güncel ve gelecekteki tehditlere cevap verebilme yeteneği ile değerli bir yatırım olarak görülüyor. Tehditleri biraz açmak gerekirse; insanlı/insansız hava araçları ve diğer savaş jetlerini söyleyebiliriz. Ayrıca Meteor füzesinin İngiliz F-35‘leri tarafından kullanılabileceği de biliniyor. F-35‘in kazandırdığı iletişim ağı sayesinde nokta atışlar yapılabilmesi ve zekice kurgulanmış hava saldırılarının gerçekleştirilebilmesi hedefleniyor.

Meteor, Birleşik Krallık liderliğinde, Avrupalı 6 ülkenin partnerliğinde geliştirilmiş bir füze sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Sistemin yüklenicisi ise MBDA şirketinde Airbus, BAE Systems ve Leonardo‘nun payları bulunuyor.

Peki, bu kadar uzun mesafeleri vurguladık şimdi açma zamanı.

BVR (Görüş Ötesi Menzil)

BVR son yıllarda sıkça duymaya başladığımız aslında yeni olmayan bir kavram. Havacılık dünyasında Beyond Visual Range olarak adlandırılan bu konseptin dilimize çevirisi görüş ötesi menzil. Basit bir ifade ile bizim burada değerlendirmek istediğimiz pilotun düşman uçağını görsel olarak görmeden uzak mesafelerden tanımlayarak, kendini tehdit altına sokmadan imha edebilme yeteneği.

BVR neden önemli? Bölgemizden bir örnek vermek gerekirse AIM-54 Phoenix,  F-14 uçaklarında kullanılan zamanının en uzun menzilli hava hava füzesinden biriydi. 200 km’ye yakın menzili vardı. 1980-1988 İran-Irak Savaşı’nda İran F-14’leri çağdaş BVR füzeleri ile kıyaslanamayacak AIM-54’ler ile 63 hava zaferi kazanmıştı.

Meteor Konfigürasyonu

Rafael & Typhoon gibi uçakların güçlü yönü farklı görevler arasında kolayca geçiş yapabilmeleridir. AESA radar teknolojilerini ve Meteor füzelerini kullanabilen bu uçaklar hava üstünlük ve savunma görevlerinde önemli bir kuvvet çarpanı elde etmişlerdir. İngiltere izlediği strateji ile envanterine giren F-35A ve yeni uçak gemileri için sipariş verdiği F-35B uçakları ile düşük görünürlük gerektiren stratejik hava yer saldırılarını icra ederken, sahip olduğu Typhoon & Meteor konfigürasyonu ile hava üstünlük & hava savunma ve saldırı görevleri arasında geçiş yapabilecektir.  Meteor füzeleri büyük arka kanatları nedeniyle F-35 lerin gövde içine sığmamaktadır. MBDA hâlihazırda 2 adet Meteor füzesini F-35B’lerin gövde içine sığdırma çalışmalarına devam etmektedir.

Daha detayli bilgi için hazırlamış olduğumuz makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Veya:

Hava Üstünlüğünde Görüş Ötesi Kabiliyet ve En İyi Uçaklar

İlginizi Çekebilir:

BOZDOĞAN – GÖ (Görüş Ötesi) Hava-Hava Füzesi

İlgini Çelebilir!

MQ-9 İHA ilk kez RED FLAG-Alaska tatbikatına katıldı

ABD Ulusal Hava Muhafızları’nın New York’taki Hancock Hava Kuvvetleri ÜssüR…