Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri İran’dan yer altından balistik füze atışı

İran’dan yer altından balistik füze atışı

0

İslam Devrimi Muhafızları Ordusu düzenlediği tatbikatta yer altından balistik füze ateşledi.

İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu’nun Hürmüz Boğazı’nda gerçekleştirdiği Payambar-e Azam 14 (büyük peygamber) adlı tatbikatta bir Amerikan uçak gemisi maketine helikopterden füze ateşlenmesinden bir gün sonra, aynı hedefe bu kez yer altından fırlatılan bir balistik füze ile atış yaptığı bildirildi.

İran devlet televizyonunda 28 Temmuz’da yayınlanan tatbikatların ilk görüntülerinde, bir Amerikan uçak gemisi maketine helikopterden ateşlenen bir füze görülmektedir. Payambar-e Azam 14 adlı tatbikatın diğer görüntüleri, uçak gemisi maketini çevreleyen sürat teknelerini, geminin güvertesine komandoların tırmanış anını ve su altındaki diğer birimleri göstermekteydi.

ABD Ordusu, tespit edilen balistik füze atışlarının, Birleşik Arap Emirlikleri El-Dhafra Hava Üssü’nde ve ABD Ordusunun Katar’daki Merkez Komutanlığı’nın ileri merkezi olan El-Udeid Hava Üssü’nde ABD birliklerinin alarma geçirilmesiyle sonuçlandığını söyledi. Her iki üs de uçak gemisinin bir kopyasını yerleştirildiği yerden yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Merkez Komutanlığı sözcüsü Beth Riordan “Olay birkaç dakika sürdü ve tehditten sonra her şey açıklandı.” şeklinde konu ile alakalı bir açıklamada bulundu.

Tahran ve Vaşington arasındaki gerilim, ABD’nin İran ve dünya güçleri arasındaki dönüm noktası 2015 nükleer anlaşmasından çekildiği ve İran ekonomisini hırpalayan yaptırımları yeniden dayattığı 2018 yılından bu yana yükseliyor. Ocak ayında, ABD’ye ait insansız hava aracı saldırısı ile Bağdat’ta üst düzey bir İranlı komutanın öldürülmesi ile Tahran, Irak’taki düzinelerce Amerikan kuvvetini yaralayan balistik füzeleri ateşleyerek bu saldırıya cevap vermişti.

Washington, ayrıca Ekim ayında sona ermesi beklenen bir yıl süren BM silah ambargosunun uzatılması için baskı yapmaktadır. Yakın zamanda Suriye üzerinde İranlı bir yolcu uçağına yaklaşan bir Amerikan avcı uçağıyla ilgili bir olay da gerilimi tırmandırmıştı.

ABD Donanması, İran’ın “sorumsuz ve pervasız davranışını” kınadı ve “korkutmak ve zorlamak için bir girişim” olarak nitelendirdi.

İlgili içerik

İran’ın füze taarruzuna hedef olan Ayn El Esad Hava Üssü’nün uydu görüntüleri yayınlandı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…