Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Sırbistan T-7A Red Hawk eğitim uçaklarıyla ilgileniyor

Sırbistan T-7A Red Hawk eğitim uçaklarıyla ilgileniyor

0
t-7a red hawk

T-7A Red Hawk, Sırbistan’ın mevcut eğitim ve hafif taarruz filolarının yerini almasını istediği seçeneklerden biri oldu.

25 Temmuz 2020’de ulusal bir televizyon kanalına konuşan üst düzey Sırbistan hükûmet yetkilisi, Boeing ve Saab ortaklığı ile geliştirilen T-7A Red Hawk (Boeing T-X) eğitim uçaklarının, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan ve hafif taarruz uçağı SOKO G-4 Super Galeb ile taarruz ve keşif uçağı SOKO J-22 Orao’nun yerini alabileceğini söyledi. G-4 ve J-22 uçaklarının süregelen modernizasyon çabalarına rağmen emekli olacağı belirtildi.

Boeing-Saab T-7A Red Hawk
Boeing-Saab T-7A Red Hawk

Sırbistan Savunma Bakanlığı’ndan Nenad Miloradovic, 20 adet T-7A eğitim uçağının tedarik edilmesine duyduğu ilgiyi dile getirirken, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) için geliştirilen ve uluslararası pazar için “potansiyel bir hafif avcı/taarruz uçağı çözümü” olarak tanıtılan T-7A’nın, “mükemmel özelliklere ve kabiliyetlere” sahip olduğunu ve fiyat performans oranından etkilendiklerini açıkladı.

Ülkenin mevcut dördüncü nesil platformlarının (~50 milyon dolar) yaklaşık yarısı fiyata sahip olan ve kabiliyetleri “G-4, J-22 ve avcı uçağı MİG-29 uçaklarının yerini aratmayacak seçenekler”i değerlendirdiklerini söyleyen Miloradovic sözlerine, “Sermaye kazancı bir gecede gerçekleşmediği gibi bunlar yeni kabiliyetler geliştirmenin ilk adımlarıdır. T-7A sesten hızlı (süpersonik) ve modern aviyoniklere sahiptir. Bu nedenle taarruz uçaklarımızın yerini tamamen alabilir ve çok maksatlı önleme avcı uçağı MİG-29’ları destekleyebilir.” ifadelerini de ekledi.

İlgili Olarak

Sırbistan Çin yapımı CH-92A insansız hava araçlarını teslim aldı

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Deniz sistemleri özelinde savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…