Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

0

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirildi

İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklama ile ikinci F-35Adir silosu “Güneyin Aslanları” operasyonel hale getirildiği duyuruldu. İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada altı aylık yoğun hazırlıkların ardından ikinci F-35Adir filosu olan 116. (“Güneyin Aslanları”) Filo resmen faaliyete geçtiği ifade edildi. Yaklaşık altı ay önce 4 adet F-5Adir ile personel eğitim faaliyetlerine başlanıldığının ifade edildiği açıklamada şu andan itibaren filonun İsrail Hava Kuvvetleri bünyesinde tam operasyonel hale geldiği belirtildi.

Operasyonel olarak ilan edilmeden önce filonun çeşitli alanlarda deneyim kazanmasına yönelik uzun bir süreli bir dizi eğitimden geçtiği ifade edildi. Operasyonel uygunluk denetimi kapsamında ise 116. filo 72 saatlik yoğun muharebe grevlerini simüle etti. Şu an için personel ve savaş uçağı sayısının az olduğu ifade edilen filoya ileride yeni personel ve F-35Adir sağlanacak.

İsrail Hava Kuvvetleri, Nevatim Hava Üssü’nde konuşlu 140. “Altın Kartal” Filosu ve 116. “Güney Aslanları” da dahil olmak üzere 2024 yılına kadar tam kapasiteli F-35Adir’nin iki filosuna sahip olacak.

İlgili Olarak

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetleri F-35I Adir savaş uçaklarını teslim alacak

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu Geleceğin İHA sistemleri için tam rekabete dayalı bir süreç başlatıyor

ABD Ordusu, Geleceğin Taktik İnsansız Hava Sistemi (FTUAS) programı için tam ve açık rekab…