Anasayfa Haberler Genel Haberler İtalya ile Mısır arasında MEGA savunma anlaşması mı imzalanıyor

İtalya ile Mısır arasında MEGA savunma anlaşması mı imzalanıyor

0

İtalya Hükümeti; 1 askeri uydu, 6 Fırkateyn, 20 devriye botu, 24 Eurofighter savaş uçağı ve 24 adet M346 jet eğitim uçağının Mısır’a satışını onaylamaya hazırlanıyor.

İtalya için sadece ticari veya endüstriyel bir değer olmadığı aynı zamanda “Yüzyılın Anlaşması” konumunda olan bir satış olduğu belirtiliyor. Bölgedeki gelişmelere rağmen İtalya, Mısır ile kalıcı bir ilişki kurmak niyetiyle hareket ediyor.

İtalyan Gazete La Republica’ nın bildirdiğine göre İtalyan Hükümeti Mısır ile MEGA savunma anlaşmasını yakında onaylayacak. Anlaşmanın içeriğinde olanların listesi;

  • 6 adet Fırkateyn ( 2 adet FREMM Bergamini )
  • 24 adet M-346 Eğitim Uçağı 
  • 24 adet Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı 
  • 20 adet Falaj II OPV
  • 1 adet Askeri Uydu
Falaj II OPV

Leonardo AW149 ve AW189 Helikopteri Siparişi 

İtalya Dışişleri Bakanlığının Senato’ya (Senato della Repubblica) verdiği silah ihracatı raporu, Leonardo’nun Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne 871 milyon euro değerinde 32 adet askeri helikopter (24 adet AW149 ve 8 adet AW189) sattığını ortaya koyuyordu. 

Leonardo firması konuya ilişkin yorum taleplerine cevap vermedi. Nisan 2019’da Mısır Donanması, 10 adet daha satın alma opsiyonuyla, 20 adet AW149 satın alacağını belirtmişti.

AW149

FREMM fırkateynleri için görüşülüyor 

4 Şubat 2020’de Fransa merkezli “La Tribune” gazetesi tarafından yapılan haberde, Mısır’ın 2 adet FREMM sınıfı fırkateyni satın almak için Fincantieri firması ile bir anlaşma imzalamaya “çok yakın” olduğu bildirildi. Haberde, Fincantieri’nin İtalyan Donanmasının süre gelen tedarik programından 1,2 milyar avro civarında bir maliyet ile alınabileceği iddia ediliyordu. 

Mısır ordusu, Fransa’dan Rafale savaş uçakları, Mistral sınıfı LHD ve 1 adet FREMM fırkateyn ve Gowind sınıfı korvetleri de dahil olmak üzere 2015’ten sonra Fransa’dan bir dizi platform tedarik etmişti.
 
Mısır’ın envanterindeki FREMM fırkateyni

İtalyan basınında çıkan haberlerin aksine bazı kaynaklar, İtalya’nın Mısır’a 2 adet FREMM fırkateynini satacağının sadece söylenti olduğunu, İtalyan Donanması’nın 10 adet FREMM fırkateynine ihtiyaç duyduğunu belirttiği için İtalyan Donanması tarafından yeterli tazminat kabul edilmedikçe Mısır’a satılacak olan 2 adetlik FREMM fırkateyninin bu durum gerçekleşmezse herhangi bir FREMM fırkateyninin satışının gerçekleşmeyeceğini belirtiyordu. 

ABD’nin Yaptırım Tehdidine Rağmen Su-35 Alınıyor 

ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Mısır’ın 2021 yılının başlarında Rusya’dan iki adet Su-35 savaş uçağını teslim alacağı ifade ediliyor. Bu yılın başlarında imzalanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın ilk parçası olan bu iki uçağın ardından teslimatların partiler hâlinde devam edeceği de iddia edildi. 

Ancak Washington ise bu anlaşmayı engellemeye çalışmıştı. Siyasi-askeri ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı R. Clarke Cooper, 18 Kasım 2019’da Dubai’deki Havacılık Fuarı sırasında yaptığı açıklamada Mısır’ın bu alım nedeniyle yaptırımlara maruz kalabileceği ve ABD’den yeni askeri alımlar yapmasının engellenebileceğini söylemişti. Bundan önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper de Mısır’ı uyarmıştı.

Mısır için inşa edilen Su-35’lerden biri olduğu iddia edilen görsel.

Mısır geçtiğimiz günlerde ellerinde bulunan 43 adet AH-64E Apache taarruz helikopterinin yenilenmesiyle ilgili olarak ABD ile 2.3 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Mısır Almanya’dan geçtiğimiz haftalarda Type 209 denizaltısını teslim alarak toplamda 3 adet Type 209 denizaltısı Almanya’dan teslim almış oldu.

Yine yurt dışı kaynaklı olarak envanterini modernize eden Mısır Hava Kuvvetleri; Rafale ve MiG-29M2 savaş uçakları ile M-346 Jet eğitim uçağı tedariki için müzakerelerde bulunuyordu.

İlgili Olarak:

Mısır Silahlı Kuvvetleri, Leonardo AW149 ve AW189 Helikopterlerini sipariş etti

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Jandarma’ya ait bir S-70 helikopteri acil iniş gerçekleştirdi

8 Temmuz 2020 tarihinde Bingöl’de Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 t…