Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri KC-46 tanker uçaklarının yakıt sızıntısı yaptığı tespit edildi

KC-46 tanker uçaklarının yakıt sızıntısı yaptığı tespit edildi

0

ABD Hava Kuvvetleri KC-46 tanker uçağıyla ilgili yeni bir kritik teknik kusur kaydetti, sorun aşırı yakıt sızıntıları olarak belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yüzbaşı Cara Bousie yaptığı açıklamada, KC-46 üreticisi Boeing’in yaptığı sözleşmeyle sorunun düzeltilmesinden sorumlu olduğunu söyledi.

Bousie açıklamasında “Hava Kuvvetleri ve Boeing, temel nedeni belirlemek ve düzeltici eylemleri uygulamak için birlikte çalışıyor” dedi. Açıklamanın devamında ise “KC-46 program ofisi tüm KC-46 filosunu izlemeye devam ediyor ve fabrikada teslimattan önce onarabilecekleri olası sızıntıları tespit etmek için yakıt sisteminin kabul testinde yeni önlemler alıyor.” ifadelerini kullandı.

Sorun ilk olarak temmuz 2019’da keşfedildi, ancak Hava Kuvvetleri sorunun neden ‘Kategori 1’ statüsüne yükseltildiğini söylemedi. Hava Kuvvetleri ayrıca sorunun hangi uçaklar ile ilgili olduğunu da hemen söylemedi.

Kategori 1: Operasyonlar veya güvenlik üzerinde önemli bir etkisi olan sorunlara verilen adlandırma.

Bir Boeing sözcüsü, Hava Kuvvetlerinin onarıma ihtiyacı olan 16 adet uçağı belirlediğini söyledi.

Boeing Sözcüsü, “KC-46 yakıt sistemi yakıt muhafazası için yedek koruma ile donatılmıştır. Bazı durumlarda, uçak bakım ekipleri sistemdeki birincil ve ikincil yakıt koruma bariyerleri arasında yakıt buluyor ”dedi.

Açıklamada Boeing, sorunu çözmek ve geri kalan uçaklarda bir düzeltmeye gitmek için “acil” olarak çalışıyor denildi. Bir Boeing sözcüsü, San Antonio, Teksas’taki tesislerde her bir uçağın güçlendirilmesinin yaklaşık 10 gün süreceğini de sözlerine ekledi. Ancak onarım şu anda COVID-19 nedeniyle geçici olarak ertelendi.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İHA ve drone test merkezi Kalecik’te açılıyor

Ankara’nın Kalecik ilçesi Belediye Başkanı Duhan Kalkan, insansız hava araçları (İHA…