Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kore Ordusunun yeni Hafif Saldırı Helikopteri motor çalıştırdı

Kore Ordusunun yeni Hafif Saldırı Helikopteri motor çalıştırdı

0

Kore Havacılık ve Uzay Sanayileri (KAI)’nin Kore Cumhuriyeti Ordusu için geliştirdiği Hafif Saldırı Helikopteri (HSH-LAH)’nin yer testleri kapsamında ilk motor çalıştırma testi başarıyla gerçekleştirildi.

Kore Havacılık ve Uzay Sanayileri (KAI) yaklaşık 3 yıl boyunca sürecek testleri takiben Kasım 2022’de HSH’nin geliştirme faaliyetlerini tamamlamayı planlıyor.

KAI’nin Sacheon tesisinde testleri yapılan ilk prototip helikopterin resmi, aynı prototipin 18 Aralık 2018’de ilk kez piyasaya sürülmesinden yaklaşık dört ay sonra 8 Nisan’da şirket tarafından paylaşıldı.

HSH (Hafif Saldırı Helikopteri), Airbus Helicopters H155 (eski adıyla EC155 B1) çift motorlu platformu etrafında geliştirilmiştir. HSH’nin temel bir özelliği, burnunun altındaki taretli 20 mm dönermalu/gatling silahıdır. Ayrıca, roket podu taşınılması için eklenen çıkıntı kanatlarının yanı sıra, bir  burna monte edilmiş elektro-optik / kızılötesi (EO / IR) sensörü, gövde ve kuyruğa monte edilmiş füze uyarı sensörleri ve azaltılmış bir IR imzası için yukarı dönük egzozlar bulunuyor.

Kore Cumhuriyeti Ordusu’na 2022/3 yılları için teslim edilmesi beklenen 214 HSH’yı içeren programın devam ettiği de açıklama dolayısıyla anlaşılmaktadır. 2015 yılında Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı’nda (ADEX) konuşan Airbus Helicopters yetkilileri, şirketin uluslararası müşterilere 300-400 HSH platformu satmayı beklediğini de belirtmişti.

Airbus Helicopters – KAI İlişkisi

HSH, aynı zamanda Airbus Helicopters’in Dauphin ailesinin en modern versiyonuna dayanacak. Ortaklık anlaşmasının bir parçası olarak Airbus Helicopters teknik bilgisini KAI’ye aktardı ve böylece Kore yerli helikopterini geliştirebildi.

H155, Güney Koreli pilotların KAI tarafından geliştiren KUH-1 Surion ikiz motorlu yardımcı helikopterini uçururken kullandıkları dijital dört eksenli otopilotu kullanmaktadır. Surion da geçmişte Airbus Helicopters desteğiyle geliştirilmiştir.

İlgini Çelebilir!

ABD, Güney Kore’nin AIM-120 talebini onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …