Anasayfa Özgün Yazılar Yazılar ve Analizler Milli tüfeklerin optik üreticisi 3e’nin elektro optik çözümleri

Milli tüfeklerin optik üreticisi 3e’nin elektro optik çözümleri

0

Defence Turk.net olarak millî elektro-optik sistemler üreten 3e’yi ziyaret ettik. Gündüz optikleri, termal görüş, gece görüş ve lazer işaretleyici sistemler üreten 3e, geliştirdiği sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetlerimizin hizmetine sunarken sivil kullanıcılara yönelik gündüz optikleri de üretiyor.

 

3e tarafından geliştirilen sistemler:

Keskin 3-12 x 50 Keskin Nişancı Dürbünü

2009 yılında geliştirilen Keskin’in seri üretimine 2010 yılında başlandı ve halihazırda Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği üzerinde kullanılıyor.

 

AVCI 1-4X Gündüz Optiği
Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın optiği AVCI 1-4X 3e tarafından geliştirildi.

 

Geliştirme çalışmaları devam eden Milli Makinalı Tüfek’te (MMT) kullanılacak AVCI 1.5-6X gündüz optiği ve 3e’nin yeni geliştirdiği, gündüz optiklerin önüne entegre edilebilen BOZKURT Termal Klip On Dürbün

 

 

Envanterdeki piyade tüfekleri için 3e  tarafından geliştirilen 500 gr’ın altında bir ağırlığa sahip, yaklaşık 8 saat çalışabilen BOZKURT Termal Silah Dürbünü

Silah üstüne takılan dünyanın en küçük Termal Görüntüleyicisi BOA hedefi 100 m’ye kadar görüntüleyebiliyor.

 

MKEK tarafından üretilen KNT-76 yarı otomatik Keskin Nişancı Tüfeği için üretilen Keskin Nişancı Dürbünü

 

İzci 60X Keskin Nişancı Yardımcısı Dürbünü

 

Piyade Tüfekleri ve diğer silah sistemlerine entegre edilebilen farklı boyutta ve güçteki Lazer İşaretleyici sistemler 3e tarafından üretiliyor.

 

MKEK ana yükleniciliğinde yürütülen ve seri üretimine başlanması beklenen 105 mm Havadan Taşınabilir Obüs BORAN’ın P 4X optik nişangah sistemi 3e tarafından geliştirildi.

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel Kimdir?

Pilot Yüzbaşı Cengiz TOPEL, Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta şehit olan ilk …