Anasayfa Haberler Genel Haberler Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı: Acilen hava savunma firkateynlerine ve uçak gemilerine ihtiyacımız var

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı: Acilen hava savunma firkateynlerine ve uçak gemilerine ihtiyacımız var

0

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı canlı yayında yorumlarda bulundu. 

HabertTürk TV’de gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un canlı yayınına konuk olan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı son günlerde Doğu Akdeniz’de ve Adalar Denizi’nde Yunanistan ile yaşanan gerginlikler, Türk Deniz Kuvvetleri, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve TCG Anadolu hakkında yorumlarda bulundu.

“Acilen hava savunma fırkateynlerine ve uçak gemilerine ihtiyacımız var”

Güç aktarım kabiliyetine ilişkin yorum yapan Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Güç aktarım kabiliyetine, güç projeksiyonu kabiliyetine sahip oluruz. Ne demek bu? Siz deniz aşırı bir yere güç aktarıyorsunuz ve orada hakimiyet sağlıyorsunuz. Bunu ancak Deniz Kuvvetleri ile yaparsınız.” ifadelerine yer vererek Deniz Kuvvetleri’nin önemine değindi.

Yaycı, “İHA’lar ve SİHA’lar ile bu işi yapalım. İHA ve SİHA’ların fonksiyonu farklı. Hava savunması ancak ya hava savunma sistemi ile olur. Ya da uçakla olur. Hava hakimiyeti sağlanması. O yüzden bizim acilen, benim şahsi fikrim hem hava savunma fırkateynlerine hem de uçak gemilerine ihtiyacımız var. Bu hafif uçak gemisi Anadolu, Trakya; işte ikincisi Trakya yapılacak. İkincisi umuyorum üretilecektir. Planlamada var. Anadolu gemisinden sonra Trakya” dedi.

Yaycı’nın açıklamaları, Defence Turk tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Türk Deniz Kuvvetleri ve Uçak Gemisi Üzerine” analizi ile uyumluluk gösteriyor. Türkiye’nin uçak gemisi edinimi fikri, Harrier alımı, uçak gemisi öncesi hava savunma harbi muhribi ihtiyacı gibi konulara bu analizde yer verilmişti. 

Deniz Kuvvetleri’nin durumu ve Mavi Vatan’ın korunmasına ilişkin yorumda bulunan Yaycı, “Deniz Kuvvetlerimiz eline ne verilirse en iyi şekilde kullanır. Mavi Vatanı da sonuna kadar korur.” ifadelerini kullandı. Yaycı açıklamasının devamında ise Libya konusu hakkında, “Bizim büyük deniz kuvvetine sahip olmamız lazım. Niçin? Büyük bir devlet olabilmek için. Libya konusu, bunu net çok net ortaya koymuştur. Bizim Libya için dahi çok güçlü bir deniz kuvvetine sahip olmamız gerekiyor. Şimdi Libya’da bir uçak gemimiz, uçak taşıyan gemimiz olmuş olsaydı her şey değişik olurdu.” dedi.

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Deniz Kuvvetleri kendi pilotlarını yetiştirecek şekilde Deniz Tayyare Okulu kurdu geçen yıl. Bundan jet pilotları yetiştirecek. Neden? Jet gelmeden pilotlar yetişsin, pilot eksiği olmasın diye.” diyerek Deniz Kuvvetleri’nin kendi öz bünyesinde pilot yetiştireceği Deniz Tayyare Okulu’nun kurulduğunu belirtti.

TCG Anadolu’da kullanılmak üzere uçağın mutlaka olması gerektiğinin altını çizen Yaycı, “Bu gemilerin –TCG Anadolu- üzerine kullanılmış dahi olsa mutlaka uçak bulmak lazım. İlla F-35B vermediler, o zaman vermediler bir yerlerden eski Harrier alalım. Ama biz buna bir an önce bir giriş yapalım. Gerekirse Çin uçağı alalım. Ama biz buraya bir giriş yapalım. Anadolu’nun üzerine 3-5 tane uçak konuşlandıralım.” dedi.

İlgili Olarak 

Türk Deniz Kuvvetleri ve Uçak Gemisi Üzerine

Hakimiyet Savaşı | Defence Turk Libya Dosyası

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gençlerin hayallerini ateşleyen Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı

Hazar Roket Takımları üst üste iki yıldır şampiyon Gençlerin yerli ve milli üretime katkı …