Anasayfa Özgün Yazılar Elbit Systems’ın Iron Fist Serisi aktif koruma sistemleri

Elbit Systems’ın Iron Fist Serisi aktif koruma sistemleri

0

“Elbit Systems üretimi Iron Fist serisi aktif koruma sistemleri (AKS), platformun beka kabiliyetini artırırken tanksavar tehditlerine karşı yüksek performanslı koruma sağlar.”

İsrail Askeri Endüstri’sinin (IMI) IRON FIST programı; ‘hafif zırhlı’ araçlar için “hafif konfigürasyon” ve görece ağır platformlar için “ağır konfigürasyon” şeklinde İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF)’nin kara araçlarının AKS ihtiyacını karşılamak için başlatıldı. IRON FIST AKS, halen İsrail ve Hollanda orduları tarafından faal olarak kullanılmakta olup, dış pazarda ihalelere katılmaktadır. Iron Fist LD ABD Ordusunun M2A3 Bradley ZMA’ları için Trophy AKS ise M1A2 AMT’leri için düşünülmektedir. M1A2 için Rafael’den teslimatı beklenirken M2A3 Bradley ZMA’lar için Iron Fist LD tercih edilmekle birlikte finansman noktasında sorunlar olduğu ifade edilmektedir. 

US Army Sergeant Ansel Frayer, sitting in the gunner’s turret, and his crew manoeuvre their M2A3 Bradley during a live-fire exercise in Bulgaria in August 2018. The service has plans to buy IFLD APSs for its Bradley fleet but does not currently have the finance in place to do so. (US Department of Defense)
M2A3 Bradley ZMA

Aktif Koruma Sistemi

Aktif Koruma Sistemleri (AKS), sistem içerisinde yer alan radar, sensör ve alt sistemlerin farklılıklarıyla birbirlerinden ayrılırlar. Sistemler arasındaki farklılıklara rağmen tüm sistemlerin tek bir amacı vardır; tehdidin fiziksel temasından önce sistem tarafından algılanması ve durdurulmasıdır.

AKS kullandıkları savunma mekanizmasına göre iki grupta sınıflandırılabilir:

  • Soft-Kill (saptırma, karıştırma)
  • Hard-Kill (tehdit mühimmatını imha etme)

Soft-Kill

Soft-kill koruma konsepti, sis veya parçacıklarla muharebe aracının etrafında yanıltıcı/gizleyici perdeler oluşturularak veya ısı (kızılötesi) ve lazer güdümlü füzelere karşı yanıltıcı/şaşırtıcı sinyaller kullanılarak (lazer/kızılötesi karıştırıcı) yönlendirilmiş tehdidin hedefinden saptırılmasıyla bertaraf edilmesi esasına dayanmaktadır.

Altay AMT

Hard-Kill

Koruma ihtiyacına bağlı olarak tipi ve sayısı belirlenebilecek kızılötesi ve radar algılayıcılar, algılayıcılardan gelen verilerin değerlendirildiği bir mikro işlemci ve önleme kapsülü içeren fırlatıcılardan oluşmaktadır. Genellikle aracın her iki yanında ve gerekirse üstten gelecek tehditlere karşı kule kısmında yer alan fırlatıcılar; 360 derecelik kapsama ve koruma alanına sahiptirler. Algılayıcılardan gelen KE mühimmatın tipi, şekil ve vektörel özellikleri ile ilgili verileri mikrosaniye mertebelerindeki sürede işlenmekte ve fırlatıcılar hedefe yönlendirilerek aktive edilmektedir.

Iron Fist AKS

Iron Fist AKS serisi çözümler, operatörleri tehlikeye atmadan veya savunma platformlarına zarar vermeden çeşitli angajman senaryolarında tehdidi hassas algılama, tespit etme, tanımlama, sınıflandırma ve tehditlerine karşı koyabilme yetenekleriyle tanksavar tehditlerinin etkisiz hale gelmesini sağlar. Iron Fist AKS, tehdide karşı savaş başlığı kullanmaksızın bir önleyici kapsül ile müdahale eder.

Hafif konfigürasyonu, hafif ile orta ağırlıktaki zırhlılar için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Ayrıca yüksek düzeyde etkili koruma sağlar ve hem zırhlı muharebe araçlarının hem de ana muharebe tanklarının beka kabiliyetini, büyük bir ağırlık eklemeden veya mürettebatın operasyonel yeteneklerini herhangi bir şekilde engellemeden geliştirir.

Iron Fist’in çalışma şekli ile ilgili illüstrasyon

Algılama ve izleme yetenekleri

Iron Fist’in sensör paketi, her türlü tanksavar tehdidine karşı algılama, sınıflandırma ve düşman ateşinin kaynağının tespiti imkanını sağlar. Sistemin sensör paketi, hızlı, sağlam ve doğru algılama için iki algılama teknolojisi, radar ve optik kullanır ve güvenilir veriler sağlar. Kısa menzilli RPG’ler, geri tepmesiz yivli mühimmat ve tanksavar güdümlü füzeler (ATGM’ler) dahil olmak üzere çok çeşitli tanksavar tehditlerini otomatik olarak algılar ve tanımlar; daha ağır konfigürasyon ayrıca HEAT ve KE gibi tank mermilerini de işler. Sensör paketi, eş zamanlı, çoklu tehdit senaryolarını yönetebilir ve mürettebata tehdidin kaynağına karşı doğru karşı saldırı yetenekleri sağlar.

Elbit Systems Awarded Initial $31 Million Contract from the ...

Tehditlerin etkisiz hale getirilmesi

Iron Fist’in algılayıcı/radar ve önleyici mühimmatı

Bilgisayarlı kontrol ünitesi, radar ve kızılötesi sensörlerden gelen verileri alır ve tehdidin etkisizleştirilmesi için en uygun imha noktasını ve süresini hesaplar. AKS, etkili ve güvenli bir durdurma süreci için bir önleyici kullanır. Önleyici kapsül, savunma platformundan güvenli bir mesafeden atılır ve kesin olarak hesaplanmış bir yerde ve zamanda bir şok dalgası etkisi üreterek tehdide karşı koyar. Bu, tehdidin dost unsura ulaşmadan yok edilmesine neden olur. Iron Fist’in tehditleri algılayıp engellemesi için tehditlerin minimum RPG’ler ve ATGM’lerin çoğu için 50 ila 150 metre ve kinetik enerji penetratörleri için 600 metreden ateşlenmesi gerekir. İsrail Askeri Endüstrisi(IMI), IRON FIST AKS’nin; kısa menzilli güdümlü roket, tanksavar füzelerini ve geri tepmeyen silahlardan gelen mermilere/ tehditlere karşı koruma sağlayabileceğini ifade ediyor.

Iron Fist AKS, daha hafif platformlara uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır ve çok çeşitli zırhlı araca entegre edilebilir. Hafif ve kompakt birimler, entegrasyon, bakım ve kalibrasyon kolaylığı sunar. Aracın mevcut ağır yüküne fazla etkide bulunmadan önceden hazırlanmış bir platforma entegre edilebilir ve aracın dış silueti üzerinde minimum etkiye sahiptir.

Iron Fist’in çalışma şekli ile ilgili illüstrasyon

AKS çözümü, savaş yönetim sistemleri veya atış kontrol sistemleri gibi mevcut kritik sistemlerin işlem aralığını engellemez, sınırlamaz ve işlevselliklerini de artırır. Sensör paketi, platformun durumsal farkındalık yeteneklerini geliştirir.

General Dynamics tarafından paylaşılan Iron Fist Light AKS ile ilgili video:

İlgili Olarak

Aktif Koruma Sistemleri | ASELSAN PULAT ve AKKOR

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Havacılık ve Savunma Sanayi ile yakından ilgileniyor. Bu konular özelinde araştırmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Mil Mİ-24/25/35 Helikopteri | Eşek Arıları –II

“Savunma sanayii ve güvenlik araştırmaları, belirli sistemlerin karşılaştırmaları ile sonu…