Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Pakistan Ordusu yeni Al Khalid-I ana muharebe tanklarını teslim aldı

Pakistan Ordusu yeni Al Khalid-I ana muharebe tanklarını teslim aldı

0

Pakistan Ordusu, Al Khalid ana muharebe tankının Al Khalid-I adlı yeni bir versiyonunu teslim aldı.

28 Temmuz 2020’de Pakistan DG ISPR’ın Twitter hesabından açıklanan bilgiye göre, Pakistan Ordusu, yerli Al Khalid ana muharebe tankının modernize edilmiş bir versiyonu olan Al Khalid-I’ı resmen  teslim aldı.

Al Khalid ana muharebe tankı, Pakistan’da yerel Heavy Industries Taxila şirketi tarafından Pakistan Ordusu için tasarlandı ve üretildi. Tank, Çinli NORINCO şirketi tarafından üretilen Chinese Type 90-II temel alınarak geliştirildi. Al Khalid geliştirilirken Çin ve Ukrayna’dan alınan komponentler kullanıldı. Ukrayna’nın KMDB tasarım ofisi tarafından sağlanan bir dizel motor ve şanzıman ile güçlendirilmiştir. 2001 yılında Pakistan ordusuyla hizmete girdi.  İdare töreni, devlete ait en büyük savunma ürünleri üreticisi Heavy Industries Taxila’da gerçekleştirildi.

Al Khalid-I’in yeni özellikleri arasında yeni bir atış kontrol sistemi var. Sistem 7 km’ye kadar etkili tanımlama aralığına sahip ve daha gelişmiş çok işlemli bir atış kontrol bilgisayarıdır. Sistemde nişan menzili 3.5 km’ye kadar genişletildi.  Ayrıca dijital sürücü paneli, IBMS, yan etekler, çift yönlü harekete sahip dijital kontrollü FPGA tabanlı katı hal otomatik yükleyici geliştirildi. Sistem dakikada 9 mermi ile artan atış oranına sahip. Tank ayrıca Ukraynalı Varta elektro-optik jammer (lazer telemetreleri, lazer işaretleyicileri ve tanksavar güdümlü füze izleme sistemleri), Sagem üçüncü nesil termal kameralar ve geliştirilmiş havalandırma sistemi ile donatıldı.

 

Pakistan ordusunun yeni Al Khalid-I ana muharebe tankı (Resim kaynağı Twitter hesabı Pakistan DG ISPR)

Al Khalid-I’nin tareti ve gövdesi tamamen kaynaklı çelik zırh yapısındandır ve ön ark üzerine ek bir kompozit zırh katmanı eklenmiştir. Al Khalid-I, 5 ileri ve 2 geri vitesli Fransız tasarımlı hidro-mekanik otomatik şanzımana bağlanan 6TD-2 sıvı soğutmalı dizel motorludur. Tank, 450 km maksimum seyir menzili ile 70 km / sa maksimum yol hızına ulaşabilir.

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek Rus Kara Ku…