Anasayfa Haberler Genel Haberler TSK’ya TEBER-82 Lazer Güdüm Kiti teslimatı

TSK’ya TEBER-82 Lazer Güdüm Kiti teslimatı

0

Türk Silahlı Kuvveleri’ne TEBER-82 Lazer Güdüm Kiti teslimatı gerçekleştirildi.

T.C. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir TSK’ya yeni bir TEBER-82 Lazer Güdüm Kiti teslimatı gerçekleştirildiğini açıkladı. Demir sosyal medya hesabı twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Roketsan tarafından geliştirilen TEBER-82 güdüm kitlerimizin yeni teslimatını gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

TEBER Güdüm Kiti

TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarına vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kitidir. TEBER, genel maksat bombalarını Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getirir.

TEBER kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak Ataletsel Ölçü Birimi (AÖB) ve Küresel Konumlama Sisteminden (KKS) oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebilmektedir. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm safhasında da yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktadır.

TEBER’in modüler tasarımı, ekonomik ve yenilikçi özellikler sağlamaktadır. Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. Lazer Arayıcı Başlık (LAB) bölümüne ayrıca yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcuttur. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

Güdüm Modları Sadece AÖB AÖB+KKS AÖB+KKS+LAB AÖB+LAB
Harp Başlığı MK-81, MK-82
Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü 2-15m
Menzil (Min,Maks) 2-28 km
CEP – 50 <3m
Manevra Kabiliyeti ± 3g
Hareketli Hedef Kabiliyeti < 50 km/h
Ağırlık (TEBER-82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2.65m (104″), 2.1m (81.5″)

Üretici: ROKETSAN

Platformlar: F-16 Blok 40, F-4 2020

ROKETSAN’ın Airbus ile imzaladığı iş birliği anlaşması çerçevesinde C295 nakliye uçağının Silahlı İstihbarat, Keşif ve Gözetleme Uçağı versiyonu C295 Armed ISR’e de entegrasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) için entegrasyon çalışmaları süren TEBER’in 900 kg faydalı yük kapasitesi olması beklenen Akıncı SİHA’da da kullanılması bekleniyor.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…