Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Pentagon, USS Kidd destroyerinde de COVID-19 salgını olduğunu doğruladı

Pentagon, USS Kidd destroyerinde de COVID-19 salgını olduğunu doğruladı

0

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, Amerikan Donanması’na bağlı Arleigh Burke sınıfı destroyerlerden USS Kidd’de (DDG-100) COVID-19 salgınının baş gösterdiğini doğruladı.

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffray, enfekte olan denizcilerden birine tıbbi tahliye uygulandığını belirtti. Savaş gemisinin mevcut görevini sonlandırdığını ve limana dönecek şekilde seyrine devam ettiğini bildirdi.

Gemideki salgın ilk olarak Reuters tarafından bildirilmişti. Reuters paylaştığı haberde 12’den fazla denizcide, virüs testinin pozitif çıktığını ifade eden yetkililere atıfta bulunmuştu.

USS Kidd salgının açığa çıktığı dönemde, ABD Güney Komutanlığı (USSOUTHCOM)’nı destekleme görevi olan ABD 4. Filosu bünyesinde görev yapıyordu. Gemi bu dönemde, Karayipler ve Doğu Pasifik ‘deki uyuşturucu ticaretine karşı mücadele programı olan “Güney Kurumlararası Birleşik Görev Gücü“ nü destekliyordu.

Donanma yaptığı açıklamada, tıbbi tahliye uygulanan personelin stabil olduğunu ve San Antonio, Texas’ da bulunan bir hastanede tedavi gördüğünü belirtti.

Denizcinin COVID-19 testi pozitif geldikten sonraki 24 saatlik süre içinde, donanma, özel bir tıbbi ekibi, temas takibi sorgulaması ve ek testlerin yapılması için, bahsi geçen gemiye yolladı.

Donanmaya göre, bahsi geçen gemide, enfeksiyon varlığı doğrulanmış 18 denizci bulunuyor. Donanma, testler devam ettikçe, vaka sayısının artmasını beklediklerini de, açıklamasına ekledi.

Tahliye edilen ilk hastanın, şimdiden düzelme gösterdiği ve bir süre izolasyonda tutulacağı basınla paylaşıldı.

4.Filo’ya bağlı ABD Güney Deniz Gücü Komutanı Tuğamiral Don Gabrielson yaptığı açıklamada, “Vakaların tanısını koymak, izole etmek ve gemide enfeksiyon yayılımını engellemek için her önlemi alıyoruz” dedi.

Tuğamiral Don Gabrielson açıklamasının devamında, “Medikal ekibimiz, gemi personeli ile yakın işbirliğine devam ediyor. Tamamen denizcilerin güvenliğine ve sağlıklarının iyi olmasına odaklanmış durumdayız. Gemide COVID-19 enfeksiyon yayılımının düzeyini değerlendirmek için, tüm önlemler alınıyor. Gemi limana dönecek, burada mürettebat temizliği ve geminin dezenfeksiyon işlemleri, Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi önerileri ve donanmanın konuyla ilgili protokolleri çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Devam eden tıbbi test sonuçları, operasyonel kararlarımızın şekillenmesine etki edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Çeviri: Deniz Kök

İlgili İçerikler

Birleşik Devletler Donanmasında da Koronavirus Vakası

ABD donanmasının uçak gemilerinden USS Theodore Roosevelt’te COVID-19 salgını

USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde COVID-19 kaynaklı ilk ölüm

Uçak gemileri zor durumda

Türk Deniz Kuvvetleri ve COVID-19

Deniz Kuvvetleri COVID-19’u Nasıl Karşıladı?

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli gemisavar füzesi ATMACA hedefi GPS desteği olmadan vurdu!

ROKETSAN ATMACA GPS’den bağımsız, kendi iç ataletsel navigasyon ünitesiyle atıldı ve başar…