Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rusya Savunma Bakanlığı Mi-28N Helikopterlerini modernize ediyor

Rusya Savunma Bakanlığı Mi-28N Helikopterlerini modernize ediyor

0

Rusya Savunma Bakanlığı Mi-28N taarruz helikopterlerini, Mi- 28NM seviyesine yükseltmeyi planladığını açıkladı.

Rusya merkezli Izvestia Daily gazetesinin haberine göre, gelişmiş optik, radar ve daha güçlü, daha uzun menzilli füzelere sahip olacak olan Mi- 28NM ile, ek maliyet olmadan, helikopterin harekat kabiliyetinin arttırılması da planlanıyor.

Modernizasyon projesinin başarıyla tamamlanması ile, Mi-28N taarruz helikopteri ve Mi-28UB’nin, Mi-28NM seviyesine yükseltilmesi ile her türlü hava koşulunda harekat yeteneği kazanarak uzak mesafeden hedeflerin belirlenerek yok edilmesinin mümkün olacağı belirtiliyor.

Suriye’de Rusya’nın test ettiği sistemlerden elde ettiği deneyimler ile 2016 yılında harekat kabiliyetleri ve özerkliği arttırılan Mi-28′ in modifikasyon tasarımı, maliyetleri ve proje finansmanı, Mil helikopter fabrikası tarafından karşılanacak. Mi serisinin son versiyonu olan Mi-28UB’nin temel alınacağı yenileme konseptinin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan onay aldığı bildiriliyor.

Rusya Taarruz Helikopteri Filosunu Modernize Ediyor

Konuyla ilgil olarak konuşan 4. Hava Kuvvetleri Komutanı ve General Valery Gorbenko, modernizasyonun yeni bir helikopter yapmaktan her zaman daha az maliyetli olduğuna dikkat çekerek “Mi-28 eski bir araç değil ve daha uzun süre hizmet edebilir. Modernizasyonumuz, temel konuları, kontrolleri ve diğer ekipmanların geliştirilmesini içermektedir. Başarılı tasarımların belirli değişiklik ve yenilemelerle uzun süre kullanımda kalması küresel çapta uygulanan bir durum.” dedi.

Mi-28NM taarruz helikopterinin burun kısmının değiştirilmesi planlanmaktadır. Ancak şu ana kadar Mi-28N helikopterinin üstünde ki rotor, Mi-28NM helikopterinde bulunan seyir radarının kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili bir bilgi verilmedi. Mi-28UB halihazırda söz konusu radarı kullanmaktadır. Helikopterdeki silah kontrol mekanizması yenilenerek, daha çok silah sistemi ve mühimmat taşınma kapasitesi arttırılarak, Mi-28NM helikopteri ile uyumlu hale getirilecek.

Modernize edilecek Mi-28N helikopteri, lazer veya radyo frekansı güdümlü, 10 km menzili ile Khrizantema-V ve Khrizantema-VM tipi güdümlü füzelerini taşıyacağı belirtiliyor.

200’den Fazla Modern Taarruz Helikopteri

Rus Hava Kuvvetleri tarafından Army-2019 forumunda yapılan anlaşma ile, 2027 yılı sonuna kadar 98 adet yeni Mi-28NM helikopterini teslim alacağı biliniyor. Halihazırda Rusya Hava Kuvvetleri’nin elinde aktif faaliyet gösteren 120 adet Mi-28 tipi taarruz helikopteri bulunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı 2006 yılında 67 adet helikopteri teslim almış ve 2010 yılında 30 helikopteri içeren yeni bir sözleşme imzalamıştı.

Mi-28N ve Mi-28UB helikopterlerinin tamamının modernize edilmesi ile birlikte Rusya 200’ü aşkın Mi tipi modern taarruz helikopterlerinden oluşan bir filoya sahip olacak.

İlgili İçerikler

Yeni Rus Taarruz Helikopteri Mi-28NM havada görüntülendi

Rusya Savunma Bakanlığı Mi-28NM siparişi verdi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İHA ve drone test merkezi Kalecik’te açılıyor

Ankara’nın Kalecik ilçesi Belediye Başkanı Duhan Kalkan, insansız hava araçları (İHA…