Anasayfa Ansiklopedi Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS)

Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS)

0

Global Positioning System

Küresel konumlandırma sistemi, gezegen yörüngesindeki uyduların radyo dalgaları aracılığıyla kullanıcının konumunu tespit eden sistemdir. Alıcının dört veya daha fazla uydudan gelen sinyalleri işlemesine ve enlem, boylam, yükseklik değerlerini bulmasına dayanır.

GPS yalnızca Amerikan Navstar programını ifade etmez; Avrupa Birliği’ne ait Galileo, Rus GLONASS (Küresel Seyrüsefer Uydu Sistemi), ve Çin’in BeiDou projesi birer küresel konumlandırma sistemidir, GPS olarak sınıflandırılabilir.

Çalışma Prensibi Üzerine Özet

GPS sinyali alıcısına sahip bir cihaz, Dünya yörüngesindeki ilgili uydulardan gelen sinyalleri “dinler”. Bu sinyallerin içeriği uydunun kendi konumu ve sinyalin gönderilme zamanıdır. Alıcı cihaz bu iki veriyi kullanarak sinyali gönderen uyduya olan uzaklığı hesaplar. Bu işlem aynı anda dört veya daha fazla uydudan alınan sinyale uygulanırsa konum üç eksen cinsinden bulunur.

Yazan: Sebati Koç
Kaynakça:
• Britannica
Real Engineering: Why US Military Made GPS Free to Use
NGA Explains: What is GPS?

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

M18 Claymore – MOD38 Savunma Mühimmatı

M18 Claymore, 232 mm x 83 mm boyutlarında, üç katlanır bacağıyla birlikte yerden 218 mm yü…