Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Seri üretim Gripen E 2019’un sonuna kadar havalanacak

Seri üretim Gripen E 2019’un sonuna kadar havalanacak

0

Brezilya tarafından sipariş edilen ilk seri uçaklar olan dört adet Gripen E savaş uçağı halihazırda SAAB tesislerindeki üretim hattında yer alıyor. Bu uçaklar daha sonra yeni İsveç uçağının testleri için bazı ölçüm cihazları ile donatılacak. Uçağın üç prototipi ve test versiyonu halihazırda uçuyor.

Gripen 39-7, Gripen E’ye entegre edilecek bazı teknolojileri göstermek için kullanılan bir test yatağıydı. 39-8, 39-9 ve 39-10 uçakları, yeni platforma dayalı gerçek prototiplerdir. Prototiplerin her biri elektronik harp sistemi, elektro-optik sensör ve AESA radarı gibi Gripen E için geliştirilen ekipmanın bir parçasını içeriyor. 39-10 numaralı uçak yakında açılış uçuşunu gerçekleştirecek.

Uçaklardan henüz hiçbiri, Brezilyalı AEL Sistemas şirketi tarafından üretilen ve İsveç Gripen E ile Brezilyalı E ve F’yi donatacak yeni geniş formatlı dokunmatik ekran sistemi ile donatılmamıştır. Şimdilik, bu sistem uçuş testleri ve gösterilerinde kullanılacak bir Gripen D’nin arka koltuğuna entegre edilmiştir.

Gripen NG

Brezilya ile yapılan sözleşmenin bir parçası olarak Saab, İsveç’te 350 Brezilyalı eğitecek. İsveçli grup halihazırda Gripen E ve F’nin geliştirilmesine dahil olan bir tasarım ofisi açtı. İlk 13 Brezilyalı Gripen E / F İsveç’te Saab tarafından tamamen üretilecek. Sekiz uçak İsveç’te de üretilecek ancak Brezilyalı teknisyenler tarafından üretilecek ve daha sonra son 15 uçak Brezilya’da montajlanacak. Bazı uçak komponentleri de Brezilya’da üretilecek.

Gripen E

“1980’lerin başında geliştirilmeye başlanan Gripen, Dranken ve Viggen uçaklarının yerini alması planlanmaktaydı. Uçağın tasarım felsefisi; ekonomik, kolay idame edebilen, kolay konuşlanabilen her tür görev için esnek bir uçak yaratmaktı. İsmini İsveç dilindeki Jakt (avcı), Attack (taaruz) ve Spaning (keşif) kelimelerinin baş harflerinden alan JAS 39 Gripen iyi ekonomik bir genel maksat uçağıdır.

Saab ilk versiyonlarıyla çok popüler olmayan Gripen, Next Generation(E ve F) modelleri ile zayıf yönlerini güçlendirerek ortaya farklı yetenekleri olan güçlendirilmiş bir uçak koyuyor. İlk versiyonlarına göre havada yakıt ikmali yapabilen, menzili arttırılmış, motoru ve radarı güçlendirilmiş bu yeni Gripen Helmet-mounted display HMDS (Kaska entegre görüş) ve geniş güçlü bir mühimmat seçeneği sunuyor. ”
Gripen NG Türk Hava Kuvvetleri için alternatif olabilir mi? | Kıvanç Emir Örken

Gripen NG Türk Hava Kuvvetleri için alternatif olabilir mi?

İlgini Çelebilir!

Alman Ordusu PARS 3 LR füze alımının sonuçları neticesinde ağır eleştiri altında

Alman Ordusu’nun Tiger helikopteri için 418,8 milyon euro değerinde 680 adetlik PARS…