Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri SSİK toplantısından Pars ve Pars İzci çıktı

SSİK toplantısından Pars ve Pars İzci çıktı

0

Savunma Sanayii Başkanlığı, Kara Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıklarının taktik seviyede keşif gözetleme ihtiyacını karşılamak üzere Özel Maksat Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç projesi başlatıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında 10 Ekim’de toplanan SSİK, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 6×6 Komuta ve Radar Araçları, 8×8 Sensör ve KBRN Keşif Araçları ile Jandarma Genel Komutanlığı için 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı tedariğine yönelik projenin FNSS ile yürütülmesini kararlaştırdı.

İLK KEZ YERLİ MOTOR KULLANILACAK

Düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere PARS 8×8’i, keşif ve iç güvenlik harekatları için de PARS 6×6’yı üreten FNSS, proje kapsamında ilk kez yerli bir motoru, taktik tekerlekli zırhlı araca entegre edecek.

Komuta ve Zırhlı Muharebe Araçlarına modern komuta kontrol ve haberleşme donanımı ile 25mm Uzaktan Komutalı Kule Sistemi, Radar Araçlarına ilgili görev donanımı entegre edilecek. 8×8 Sensör ve KBRN keşif araçlarında ise, ileri teknoloji görev donanımı ve 12.7mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemi bulunacak.

FNSS daha önce tamamen kendi bünyesinde tasarladığı PARS serisi ve bu serilerden türetilmiş araçları Malezya ve Umman’a ihraç etti.

PARS III 8×8 TTZMA

Pars 6×6 İzci

Kaynak: Hürriyet

İlgini Çelebilir!

BiHO II EDEX 2018’de görücüye çıktı

Mısır’ın ilk Savunma Sistemleri Fuarı EDEX 2018’de Güney Koreli Hanwha şirketi…