Anasayfa Haberler Genel Haberler Türk Dışişlerinden ABD’li şirket ile terör örgütü SDG arasındaki petrol anlaşmasına tepki

Türk Dışişlerinden ABD’li şirket ile terör örgütü SDG arasındaki petrol anlaşmasına tepki

0

T.C. Dışişleri Bakanlığı, ABD merkezli petrol şirketinin terör örgütü SDG ile anlaşma imzalamasına tepki

Bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG/PYD’nin ABD’li Delta petrol şirketi ile anlaşma imzalamasını açıklaması üzerine Türk Dışişleri olayı kabul edilemez olarak gördüklerini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama:

“PKK/YPG terör örgütü güdümündeki “Suriye Demokratik Güçleri”nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik “Delta Crescent Energy LLC” adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.

PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez.”

Üst düzey ABD heyeti PKK’nın sözde lider kadrosuyla Kandil’de görüştü

Irak’ta Amerikanın Sesi’nde gazetecilik yapan bir kişinin PKK’lı kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre 2 Ağustos 2020’de ABD’li yetkililer terör örgütü PKK’nın sözde liderleriyle Kandil’de bir araya geldi.

ABD’li heyet ile BTÖ PKK’nın sözde liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmede ise ABD’li heyet PKK tarafından Suriye’ye müdahale edilmesinin durdurulmasını istedi. BTÖ PKK’nın Suriye’deki oluşuma müdahale etmesinin durdurulması karşılığında ABD’nin Suriye’deki oluşuma destek vereceği aktarıldı.

ABD’li üst düzey olduğu ifade edilen heyetin BTÖ PKK ile Suriye’deki kolu YPG/PYD/SDG arasındaki organik bağın koparılması yönündeki girişimleri devam ediyor. Bahse konu girişimlerin temelinde ise ABD Senatosu tarafından alınmış bir kararda PKK’nın terör örgütü olarak kabul edilmesi yatmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin dile getirdiği, ABD’nin BTÖ PKK’nın Suriye uzantıları ile iş birliği yaptığı yönündeki, argümanlara karşı terör örgütleri arasındaki organik bağın koparılmasına yönelik ABD tarafında girişimler mevcut.

İlgili Olarak

Üst düzey ABD heyeti PKK’nın sözde lider kadrosuyla Kandil’de görüştü

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…