Anasayfa Özgün Yazılar Yazılar ve Analizler Türkiye 2019’da 7 ülkeye 259 zırhlı araç sattı

Türkiye 2019’da 7 ülkeye 259 zırhlı araç sattı

0

Birleşmiş Milletler (BM) Konvansiyonel Silah Kaydı – UNROCA’nın açıkladığı verilere göre, Türk şirketleri tarafından 2019 yılında 7 farklı ülkeye 259 zırhlı araç satışı gerçekleştirildi. Rapora göre Türkiye zırhlı araç ihracatını Asya ve Afrika kıtasına gerçekleştirdi.

Türkiye’nin 2019 yılında zırhlı araç ihraç ettiği ülkeler:

Ülke Adet Araç Tipi
Bahreyn 50 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Gana 14 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Malezya 3 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Umman 66 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Katar 51 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Birleşik Arap Emirlikleri 55 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı
Özbekistan 20 Zırhlı – Tekerlekli Personel Taşıyıcı

UNROCA’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’nin 2018 yılındaki 309 adet zırhlı araç satışı yaklaşık %16 düşerek 2019’da 259 adede geriledi. 2018’de 11 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken 2019’da 7 ülke ile sınırlı kaldı.

Hangi ülke hangi aracı almıştı?

UNROCA tarafından açıklanan verilerde şirket ve araç isimleri belirtilmiyor. Daha önceden paylaşılan sözleşme verilerine göre çeşitli ülkelere gerçekleştirilen satışlar tahmin edilebiliyor.

Katar’a yönelik daha önce BMC Amazon ve Kirpi araçlarını Nurol Makina ise Ejder Yalçın ve Yörük araçlarını ihraç etmişti. Ayrıca Nurol Makina geçtiğimiz günlerde Katar’dan ek bir sipariş daha almıştı.

Özbekistan’a ihraç edilen Ejder Yalçın TTZA’lar

Nurol Makina’nın bağlı bulunduğu Nurol Holding’in ortağı olduğu FNSS ise Umman ile yarım milyar dolardan fazla ihracat sözleşmesi imzalayarak FNSS PARS TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) ailesinin ihracatını gerçekleştirmişti. Proje kapsamındaki teslimatların 2020 yılında tamamlandığı belirtiliyor. Yine FNSS’nin Malezya’ya PARS TTZA ailesi üzerinden geliştirdiği AV-8 araçlarının ihracatını gerçekleştirmişti. AV-8’in KBRN Keşif (Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı) konfigürasyonunu 2019 yılında Malzeya’ya teslim etmişti.

Otokar geçmişte Bahreyn’e çeşitli hafif zırhlı araçlar ve Arma 6×6 ihracatı gerçekleştirmişti.

Otokar Arma 8×8 TTZA üzerinden geliştirdiği Rabdan TTZA 661 milyon dolarlık sözleşme ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ihraç edilmişti. 2018’de teslimatlara başlandığı belirtilse de UNROCA verilerinde yer almamıştı. Bir Otokar yetkilisi tarafından 2018 yapılan açıklamada projenin toplam 700 aracı kapsadığını ilk partinin 100 adedi kapsadığını belirtmişti.

Değerlendirmeler

2019’daki büyük düşüş ile birlikte Türkiye’nin zırhlı araç ihracatı dört yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. Gerçekleştirilen tüm ihracatın UNROCA’ya bildirilmediği bilinse de Türk savunma sanayiinin başarılı olduğu kara araçları alanındaki bu düşüş dikkat çekici bir gelişme.

2018 yılı verilerine bakıldığında listede yeni ülkelerin olmaması olumsuz yönde bir parametre olarak göze çarpıyor. Verilerin ne kadar sağlıklı olduğu büyük bir soru işareti olarak yer alıyor. COVID-19 etkisi ile ülkelerin kemer sıkma politikaları göze alındığında kara araçları sektörü için “şimdilik” çok olumlu tablolar ortaya çıkmıyor.

İlgili Olarak

Türkiye 2018’de 11 ülkeye 309 zırhlı araç sattı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Terör Örgütlerinin Terör Vasıtası: Yangınlar

BAU Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Araştırmacısı Burak SARIOĞLU ve Gönüllü Genç …