Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Ürdün ikinci Mi-26 ağır yük helikopterini teslim aldı

Ürdün ikinci Mi-26 ağır yük helikopterini teslim aldı

0

Jane’s’in haberine göre, 26 Aralık 2018 tarihinde Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri (RJAF), Rusya’dan tedarik edilmesi planlanan 4 adet Mil Mi-26 ‘Halo’ ağır yük helikopterlerinden ikincisini teslim aldı.

Mi-26T’nin görüntüsü, Ocak ayında Amman’a (Ürdün’ün başkenti) teslim edildikten 11 ay sonra Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RJAF) sitesinde yer almıştı.

Ürdün, Eylül 2016’da fabrika çıkışlı dört adet Mi-26T helikopterlerini sipariş etmişti. Bunlardan ikisi için farklı seçenekler de söz konusuydu. Teslimatlar 2018’den 2019’un sonuna kadar sürecek ve platformlar askeri ve sivil hizmetler arasında ortaklaşa işletilecek.

Teslim edilen ilk helikopter, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin çok tonlu kamuflajına sahip olarak SOFEX 2018 savunma fuarında gösterilmişti. İkinci helikopterin ise düşük görünürlüklü gri renkte teslim edildiği biliniyor. Bununla birlikte helikopter üzerinde Ürdün’e ait ulusal işaretlerin olmaması da dikkatleri üzerinde çekmiş durumda. Farklı kamuflaj ve renklerin kullanılması veya ulusal işaretlerin kullanılmaması hususunda, platformların hem askeri hem de sivil hizmetlerde kullanılacak olması bir sebep olarak gösterilebilir mi, açık değildir.

Mi-26T’ler, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin şu anki filosunda bulunan MD Helicopters MD 500 / 530F’lerin; Bell AH-1F Cobra’ların; Sikorsky UH-60L / M ve S-70A Kara Şahinler’lerin; Airbus Helicopters EC 635T1, AS 332 ve AS 350’lerin; AgustaWestland AW139’ların; ve Robinson R44’leri yanına katılacak.

Mil Mi-26’nın Operasyonel Geçmişi

Çernobil Reaktör Kazası

1986 yılındaki Çernobil reaktör kazasından sonra başlatılan temizleme çalışmalarında kullanılmak üzere acil olarak geliştirilen 30 adet Mi-26S afet müdahale modeli helikopter, radyasyon ölçümlerinin yanı sıra radyoaktif ışımaları önlemek amacıyla büyük miktarda yalıtım maddesinin patlamanın olduğu 4 numaralı reaktörün içerisine hassas bir şekilde bırakılması çalışmalarında da kullanıldı. Bu model, pilotları ve helikopterde bulunan diğer personeli radyasyondan korumak amacıyla yüksek korumalı kokpit camları ve filtre sistemiyle donatıldı. Alt kısmına sıvı tankı ve püskürtme sistemi de monte edilen helikopter, içerisindeki yalıtıcı malzemeyi 4 numaralı reaktörün içerisine püskürterek çalışmalara büyük katkı sağladı.

Afganistan’daki Chinook Kurtarma Operasyonu

2002 baharında sivil bir Mi-26, iki Amerikan MH-47E Chinook helikopterini Afganistan’daki bir dağdan kurtarmak için kiralandı. 2500 metrenin üzerindeki irtifalarda ve bölgedeki terör tehdidi altında yapılan kurtarma operasyonunda helikopterler, azami taşıma ağırlığının üzerinde yüklere maruz kaldılar.

Çeçenistan Kazası

Tam yüklü bir Mi-26, Çeçen ayrılıkçılar tarafından 19 Ağustos 2002’de karadan havaya füzeyle vuruldu. Helikopterin bölgedeki bir mayın tarlasına düştüğü olayda, 127 kişi hayatını kaybetti.

Afganistan’daki Vurularak Düşürülme Vakası

Moldovalı Pecotos Air şirketine ait bir Mi-26, 2009’un Temmuz ayında Afganistan’ın Helmand vilayetinde uğradığı saldırı sonucu düşürüldü. Daha sonradan NATO adına insani yardım amaçlı görev yaptığı açıklanan Moldova Mi-26’sı, Ukraynalı 6 mürettebata mezar oldu.

Hindistan Hava Kuvvetleri – Kırıma Uğrama

14 Aralık 2010’da, Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Mi-26, Jammu Havaalanı’ndan kalktıktan saniyeler sonra 15 metre irtifadan yere çakıldı ve 9 yolcusu kazada yara aldı. Hindistan Uçuş Güvenliği Enstitüsü tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre kaza, Mi-26 tarafından taşınan bir tren vagonunun helikopterin dengesini bozması nedeniyle yaşandı.

Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri – Sea King Kurtarma Operasyonu

Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait bir Westland Sea King, 11 Aralık 2012’de havada yaşadığı teknik problemler nedeniyle Divgagáisá Dağı’na acil iniş yapmak zorunda kaldı. Helikopterin iniş takımları, acil iniş sırasında büyük hasar gördü. Bunun üzerine ara rotor palleri sökülerek ve ardından da yakıt deposundaki yakıt tahliye edilerek taşımaya uygun hale getirilen Sea King, olaydan bir gün sonra bir Mil Mi-26 tarafından Banak Hava Üssü’ne taşındı.

İlginizi Çekebilir:

Rus helikopter şirketi Mısır’da merkez açıyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rusya, Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile drone tehdidine yönelik tatbikat gerçekleştirdi

Rus ordusu kuzey kutup bölgesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile tatbikat gerçekleşti…