Anasayfa Özgün Yazılar Can Yazıcı’dan MPT-76 Genel İncelemesi

Can Yazıcı’dan MPT-76 Genel İncelemesi

0

Bir önceki yazım Namlu, Silahta Her Şey Demek | MPT-76/BORA-12‘nin ardından bu yazıda sizler için MPT-76’nın genel incelemesini yaptım. MPT-76’nın genel özelliklerine kolayca ulaşılabildiği için burada sadece benim dikkatimi çeken özelliklere yer verdim:

Önemli Genel Özellikler

  • Yivset: 1:10 6 yiv
  • Çift taraflı şarjör bırakma mandalı
  • 12 kademe ayara sahip dipçik
  • Kıl tip arpacık
  • Basitleştirilmiş gaz piston sistemi
  • 7075 Alaşım alüminyum el kundağı
  • 15000 atım ömre sahip namlu
  • Mekanizma üzerinde gerekli alanlarda yapılan krom kaplama.

Gelelim genel incelememize. Dipçikten başlayarak namlu ucuna doğru ilerleyeceğim.

DİPÇİK

Silahımız AR10 tabanlı olsa da, bazı farklılıklar ve özgün tasarlanan parçalar mevcuttur, dipçik de bunlardan birisi. Dipçik kademe ayarı olarak birbirine oldukça yakın 12 adet kademeye sahip. Bu ayar dipçiğin altında bulunan tırnağa basılarak dipçik yana doğru çevrilerek yapılıyor. Dipçiğin arkasındaki kauçuk ped oldukça rahat ve kıyafete takılmayacak kadar sert. Bu önemli bir ayrıntıdır. Yerli üretilen silahlardaki problemlerden birisi olan Dipçik Pedinin çok yumuşak olduğunda kıyafete yapışması ve tüfeğin hareketinde karşılaşılan zorluk böylece aşılmış. Ayrıca dipçik üzerinde 1 adet yatay askı kayışı takma kanalı bulunmaktadır.

GÖVDE

MPT-76’nın gövdesi tıpkı yabancı rakipleri gibi 7075 alüminyum alaşımından üretilmiştir. Aynı zamanda uçaklarda kullanılan bu alaşım piyasada bulunan en sağlam alüminyum alaşımı olarak geçmektedir. Fiyatı bir miktar yüksek olmakla birlikte silah endüstrisinde oldukça popülerdir. Silah kontrollerinden şarjör bırakma mandalı çift taraflı, kurma kolu, mekanizma bırakma mandalı tek taraflıdır. Gövde kaplaması eloksaldır. Fakat oldukça kaliteli bir işçilik yapılmıştır.

MEKANİZMA TAKIMI

Tamamı, sert çelik üzerinden CNC işleme ile üretilen mekanizma takımı işlemin sonunda fosfatlama dediğimiz işlemden geçerek korozyon ve aşınmaya karşı direnç kazandırılmıştır. Maliyet etkin kaplama yöntemi olan fosfatlama dediğimiz yöntem, seri üretim yapan tüm yabancı silah firmaları tarafından tercih edilmektedir. Bunun haricinde benim gözlemlediğim mekanizma kafası krom ile kaplanarak silahın temizlenmesi kolaylaştırılmıştır. Mekanizma kafasında tek ejektör pin kullanılarak sistem basit tutulmuştur. Bunun haricinde mekanizma kafası 7 tırnaklı kilit sistemi ile silaha o muhteşem isabeti kazandırmakta büyük rol oynamaktadır. Mekanizma kafasında 8 adet tırnak gözükmektedir fakat bunlardan birisi kilitleme görevi yapmaz, ejektör pin ile birlikte boş kovanı tahliye etmektir.

EL KUNDAĞI

MPT-76’nın el kundağı kendine özgü parçalardan birisidir. Montaj vida boyutu ve 22 mm Picatinny Ray Sistemi NATO standardı olarak üretilmiştir. Tutuş konforu sağlamak ve ağırlığı azaltmak amacı ile yan kısımlar raylardan arındırılmıştır. Bu kısımlara kit içerisinde teslim edilen 7 sıra uzunluğa sahip parça raylar vidalar ile istenildiğinde monte edilebilir. Şimdi gelelim kaliteyi yaratan esas farka. Ürettikleri kaliteli silahlar ile ün yapan, Heckler&Koch, Daniel Defence, Noveske, FN Herstal gibi firmaların hepsi el kundaklarında 6061 alüminyum alaşım kullanmaktadır. Fakat MPT-76 el kundağında tıpkı gövde gibi maliyetten kaçınmayarak 7075 alüminyum alaşım kullanılmıştır, bu sayede MPT-76 el kundağında rakiplerine göre %15 kadar daha yüksek sağlamlık ve darbe dayanımı elde edilmiştir. Bu aynı zamanda silahın kullanım ömrünü uzatma konusunda çok önemli bir ayrıntıdır. El kundağı kaplaması olarak yine eloksal uygulanmıştır.

NAMLU

Bu konuya MKE gezimizin ilk yazısında yazmıştım. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz buna ekleyeceğim nokta, dış kaplama olarak fosfatlama dediğimiz maliyet etkin yöntem kullanılmıştır.

Namlu, Silahta Her Şey Demek | MPT-76/BORA-12

GAZ SİSTEMİ

MPT-76’yı diğer tüm Ar10 silahlardan ayıran en önemli farkı gaz sistemidir. Kısa darbe gaz piston işletmeli bir sistem olması rağmen, piston üzerinde herhangi bir geri getirici yay bulunmamaktadır. Piston gaz blok ile mekanizma arasında sınırlayıcılar arasında hareket etmektedir. Pistonun tekrardan gaz bloğa oturması ise mekanizmanın yerine oturması ile birlikte olmaktadır. Mermi ateşlenmesinden sonra mekanizmayı geri ittirme şekli itibari ile sistem tam olarak kısa darbe piston gibi, fakat mekanizmanın boş kovanı dışarı tahliye edip daha sonra geri getirme yayı ile tekrardan ileri ittirilmesi ve yeni mühimmatı fişek yatağına sürerek kitlenmesi ve bu sırada gaz pistonu da gaz bloğa oturtması itibarı ile uzun darbe gaz piston gibi davranmaktır. Kısa darbe piston ve uzun darbe piston arasında tam bir hibrit sistem olmuştur. Bu sayede silahın bakım ve temizliği kolaylaşmıştır.

GAZ BLOK

Yüksek ısıya dayanıklı kromlu çelikten üretilen gaz blok, aynı zamanda üzerinde, katlanır arpacık ile süngü montaj yuvasını barındırmaktadır. Kaplama olarak tıpkı namlu ve mekanizmadaki gibi fosfatlama işlemi yapılmıştır.

NAMLU UCU ELEMANI

Kara Kuvvetlerinin isteği ile silaha alev gizleyen takılmıştır. Kuvvet burada tercihini gece daha zor tespit edilmekten yana kullanmıştır. Fakat namlu ucu vida yuvası olduğu için silaha daha sonradan başka bir namlu ucu elemanı takılabilir. Kompansatör, namlu freni veya bastırıcı (supresör) gibi.

NİŞANGAH TAKIMI

Nişangah takımı sökülüp takılır, aynı zamanda katlanır şekilde tasarlanmış. Gez, ray yerine silahta raydan ayrılmış küçük bir yuvaya monte ediliyor. Üzerinde 600 metreye kadar hassas nişan almanıza imkan tanıyan yükseltme ayarı mevcut. Gez deliği çok uzun zamandır NATO tarafından kullanılan yuvarlak tip, arpacık ise, bunu çok beğendim, kıl tip dediğimiz uzun mesafelerde dahi hedefi kapatmayan ince bir şekle sahip. Bu sayede herhangi bir ek optik kullanmadan hassas artışlar yapabilirsiniz.

DİĞER HER ŞEY

Hayatım boyunca pek çok yivli ve yivsiz yarı otomatik veya tam otomatik silahı kullanmış birisi olarak millî piyade silahlarımızı oldukça beğendim. Öncelikle bazı yanlışlara değinmek istiyorum, MPT-76’nın HK417’den kopya olduğunu iddia edenler vardır, gerek namlu, gerek mekanizma, gerek gaz sistem olsun bu yönleri ile HK417’ye hiç bir şekilde benzememektedir. Elma ile armut kadar birbirlerinden farklıdırlar. Silaha çok tepiyor diyen arkadaşlarımıza öncelikle aşağıdaki görseli hediye ediyorum!


Gaz piston silahlar, direk gaz işletmeli silahlara göre daha fazla tepme gücüne sahiptir, bu sebeple FN Scar H’a optik katili lakabı takılmıştır. HK417’yi bizzat kullanmış birisi olarak söyleyebilirim ki doğru duruş ve tutuş yapmadığınız durumda rahatlıkla sizi geriye atar. Yine bizzat kullandığım LMT308 ise tepme konusunda oldukça yumuşak bir silahtır. Tabi bunda Surefire namlu freninin de payı yüksek olmakla birlikte direk gaz sistem olması da önemli bir etmen. Gelelim MPT-76’ya, MPT-76 kesinlikle kısa darbe gaz piston silahın tepme gücüne sahip değil. Oldukça yumuşak ve kontrol edilebilir bir tepme kuvvetine sahip. Bu sebeple direk gaz sistem Ar10 silahlara alışkın birisi çok rahatlıkla MPT-76’yı kullanabilir. Başka bir güzel üretim detayı ise; şarjör değişimi sırasında bazı silahlarda sakız gibi şarjör yatağına yapışan şarjör, MPT-76’da şarjör bırakma mandalına basmanızla birlikte herhangi bir ek efor sarf etmeden düşüyor. Bu da size şarjör değişimi sırasında süre kazandırıyor. Polimer şarjör; polikarbonat malzemeden, oldukça kaliteli, hem darbe sırasında metal şarjörler gibi kalıcı hasar almıyor hem de üretimi ucuz ve basit. Bu arada MKE üretimi polimer HK33 ve G3 şarjörlerinin Amerikan Silah piyasasında oldukça sevildiğini ve popüler olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Silahta emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ederek yazımı bitirmek istiyorum.

Can YAZICI

Yazarın bir önceki yazısı: Namlu, Silahta Her Şey Demek | MPT-76/BORA-12

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

İlgini Çelebilir!

Elektronik Savaş | Bölüm II: Genel Hatlarıyla Elektronik Harp Kavramı

“Elektronik Savaş yazı dizisine Bilgi Operasyonu yazısı ile giriş yapmıştık. II. böl…